Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Λίγο την βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί. Αν έχω διατηρήσει την βαθμίδα μέχρι 30/01/2024, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αρχίζω να μαζεύω μίλια για να την διατηρήσω ξανά, από 31/1/2023;
 
Σωστά
 
Last edited by a moderator:
Τα ίδια και εγώ, αρχίζω πάλι από 1 Φεβρουαρίου. Ήδη σε κάτι πελάτες στην Ιταλία
που επισκέπτομαι, τους είπα ότι θα τους δω πάλι αρχές Φεβρουαρίου.
 
Καλημέρα και καλή χρονιά. Η χρυσή κάρτα μου λήγει 3 Μάρτιο του 24. Οι πτήσεις που κάνω μεχρι Μάρτιο 23 να φανταστώ δε θα μετράνε για τη διατήρηση του status; Ρωτάω για να ξέρω να κλείσω light τα επόμενα εισιτήρια μέχρι Μάρτιο ή flex να πάρω κανένα μίλι παραπάνω.
 
Ό,τι πτήσεις κάνεις μέχρι το Μάρτιο του 2023, δε σου προσφέρουν μίλια αναβάθμισης. Μέχρι τότε, συμφέρει να παίρνεις εισιτήρια με εξαργύρωση, να αγοράζεις τους φθηνότερους ναύλους ή να συλλέγεις μίλια με άλλες συμμαχίες.
 
Κάπου στους όρους λέει ότι τα μίλια για ανανέωση καταμετρούνται την ημέρα που τα κάνεις 'claim' κ όχι πότε έγινε η πτήση. Έχω 2 πτήσεις που δεν είχα δώσει την κάρτα μου. Τέλη Ιανουαρίου που ξεκινάει πάλι ο χρόνος για συλλογή μιλίων θα κάνω τις πτήσεις 'claim' να δούμε αν όντως ισχύει
 
Οοο αυτό αλλάζει πολλά αν ισχύει! Μακάρι να το ήξερα 2 μήνες πριν. Τώρα όμως που έχω περασμένη τη κάρτα στη κράτηση παίζει να μπορώ να τα βγάλω;
 
Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Η αναδρομική πίστωση γίνεται με την ημερομηνία της πτήσης.
Μπορείς να παραθέσεις εδώ το σημείο των όρων που διάβασες;
 
Απάντηση 1789

Διευκρινίζεται ότι η ημερομηνία Αναβάθμισης της Silver ή Gold βαθμίδας υπολογίζεται σύμφωνα με τα παρακάτω:
α) όταν τα μίλια Αναβάθμισης καταχωρηθούν αυτόματα από το σύστημα και με τα μίλια αυτά προκύψει αναβάθμιση, τότε υπολογίζεται σύμφωνα με την ημερομηνία της πτήσης ενώ,
β) όταν τα μίλια Αναβάθμισης καταχωρηθούν μέσω της online φόρμας «Αναδρομική καταχώρηση μιλίων», και με τα μίλια αυτά προκύψει αναβάθμιση, τότε υπολογίζεται σύμφωνα με την ημερομηνία καταχώρησης της πτήσης.
 
Κακογραμμένο μου φαίνεται.
Προφανώς εννοεί σύμφωνα με την καταχώρηση της ημερομηνίας της πτήσης.
Εμένα τουλάχιστον αυτό είχε γίνει μια φορά
 
Top