Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αν τους ζητήσει κάποιος βρείτε μου 4 πτήσεις όπου θέλετε όποτε θέλετε που να μπορώ να χρησιμοποιήσω τα κουπόνια τι θα απαντήσουν άραγε;
 
Θα σου πουν ότι πρέπει να έχεις κράτηση πρώτα κλπ.

Για να πω την αλήθεια από/προς CGN/DUS ποτέ δεν είχα θέμα αναβάθμισης, αλλά μόνο σε αυτές (η CGN είναι όποτε θυμηθούν έτσι και αλλιώς). Επειδή τα extras τα έχω ήδη λόγω στατους και το μόνο που αλλάζει είναι να μην έχω διπλανό και το πιάτο στο γεύμα, τα κουπόνια προσπαθώ να τα δώσω σε γνωστούς, που όμως τρώνε τα μούτρα τους.
 
Οι θέσεις αναβάθμισης στην Αιγαιου, αντλούνται από το ίδιο pool με τις θέσεις εξαργύρωσης business (Ι-class) Σαφώς και υπάρχουν πολλές τέτοιες θέσεις στα δρομολόγια, αλλά είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να τα βρεις στα δημοφιλή δρομολόγια προς Ευρώπη στα Π/Σ/Κ. Αν εσύ θες να πας Π/Σ/Κ στη Γερμανία είναι λιγότερο πιθανό να βρεις I-class από το να πας Τρίτη με Πέμπτη, ας πούμε.
 
Σωστά και εγώ είμαι ήδη Γερμανία οπότε έρχομαι Αθήνα Τετάρτη/Πέμπτη φεύγω Δευτέρα.
 
Τα διαθέσιμα Ι τα πήρα όλα εγώ :1:

Σοβαρά: Προσωπικά δεν το βλέπω τόσο αρνητικό. Ναι, υπάρχουν δρομολόγια / περίοδοι που είναι δύσκολο μέχρι αδύνατο να βρεις διαθεσιμότητα σε Ι. Αλλά απ΄την άλλη πλευρά, και φέτος έχω αρκετές πτήσεις Α3 σε Ι, δηλ. είτε Voucher upgrade είτε Business Award (εκμεταλλεύτηκα τα promotions με 20 ή 30% λιγότερα μίλια).

Επιπλέον έχω και κάποια Awards από το Miles&More με πτήσεις της Α3 σε Ι, όπως κάποιες ανταποκρίσεις SKG-MUC/FRA-XXX όπου το SKG-MUC/FRA είναι πτήση της Α3. Δηλ., τις διαθέσιμες θέσεις για awards μπορούν να τις κλείσουν και τα μέλη άλλων προγραμμάτων Star Alliance.

Εκεί η Α3 ίσως θα μπορούσε στις δικές τις πτήσεις να δώσει κάποια καλύτερη διαθεσιμότητα στα δικά της μέλη, ιδιαίτερα στα χρυσά μέλη (όπως το κάνει π.χ. το Miles&More).
 
Είναι 'φυσιολογικό' να βρίσκεις εξαργύρωση στο aeroplan για πτήσεις της Aegean, αλλά όχι στο miles + bonus ;
 
Μπήκα πριν λίγο να δω τα μίλια μου και είδα 26 Μαίου 500 award ως Intra Schengen Lounge benefit.
Έχω ερώτηση για τα ξενοδοχεία. Το τελευταίο 2μηνο λόγω δουλειάς αλλά και προσωπικών ταξιδιών έκλεισα τα ξενοδοχεία μέσω Α3 και ας ήταν λίγο πιο ακριβά σε σχέση με Booking. Απλά είδα ότι δεν έχουν περαστεί τα μίλια. Το παλαιότερο ήταν 13 Απριλίου. Ξέρετε πόσο καιρό κάνει για να φανεί ή θα έχω θέμα...;
 
Το νορμαλ είναι 1 μήνας το πολύ για να περαστούν. Ότι έχει περάσει τον μήνα πρέπει να κάνεις αίτημα καταχώρησης. Δεν τα χάνεις.
 
Στο τηλέφωνο μου είπαν οτι θέλει περίπου 1 μήνα και να επικοινωνήσω με το ξενοδοχείο για να περάσει τον αριθμό της κάρτας αν παρέλθει ο μήνας. Ήδη επικοινώνησα με ξενοδοχείο, αυτό του Απριλίου και μου είπαν πως είναι περασμένο κανονικά.
Το αίτημα που το κάνεις;
 
Top