Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Η αναβάθμιση σε gold απέχει περίπου 15000 μίλια, οποτε το να δώσω 150 ευρώ για να διατηρήσω το silver, δεν ειναι η πρώτη επιλογη, αν μπορώ να το ξαναπάρω σε έναν μήνα με τα ταξίδια που έχω μπροστά μου.
 
Last edited by a moderator:
Ίσως χρειαστείς πάλι 12.000 από blue -> silver. Αν τα μαζέψεις με τα επόμενα ταξίδια καλώς.
 
Παλιότερα με το που είχα γίνει από Silver Blue μου προσμέτρησε τα μίλια του τελευταίο έτους. Δηλαδή μου έλεγε θέλετε 6.500 μίλια για Silver αντί 12.
 
Κι εγώ από λίγο παλαιότερη εμπειρία μου από silver σε gold επιβεβαιώνω το παραπάνω (απάντηση του AirFlightTravels). Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι με τις τελευταίες αλλαγές στο πρόγραμμα το τελευταίο έτος
 
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω προγραμματισμένες 3 πτήσεις με A3 μέχρι τέλους του έτους όπου θα με φέρουν μόλις 31 tier miles από το να αναβαθμιστώ σε silver. Αρχές Φεβρουαρίου έχω προγραμματισμένη πτήση που θα αποδώσει 1902 tier miles. Αν περιμένω την εν λόγω πτήση για να γίνω silver, τα 1902-31=1871 tier miles θα μετρήσουν στην διατήρηση της βαθμίδας για το επόμενο χρόνο ή θα καούν;

Καθώς θέλω να μετρήσουν για την διατήρηση της βαθμίδας μήπως αξίζει να αγοράσω 500 tier miles και να γίνω silver λίγες μέρες πριν το ταξίδι του Φεβρουαρίου;
Να σημειώσω ότι δεν σκοπεύω να γίνω gold, θέλω μόνο να διατηρήσω το silver.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Αν περιμένω την εν λόγω πτήση για να γίνω silver, τα 1902-31=1871 tier miles θα μετρήσουν στην διατήρηση της βαθμίδας για το επόμενο χρόνο ή θα καούν;
Θα σου απαντήσω με ένα παράδειγμα. Εγώ διατήρησα την βαθμίδα μου με μια πτήση προς Λονδίνο. Ήθελα Ν μιλια και εμεναν καποια ακομα, παίζει κανένα χιλιάρικο. Αυτά τα υπόλοιπα που έμειναν κάηκαν και για την επόμενη χρονιά ειχε μηδενίσει το κοντέρ.

Έχω την εντύπωση πως όταν αλλαζεις βαθμιδα ή την διατηρείς δεν κρατάει το υπόλοιπο μιλιων της τελευταίας πτήσης που το κατάφερες. Πάντα μπορείς να πάρεις στο τηλεφωνικό κέντρο να ρωτήσεις. Στη θέση σου θα τα αγοραζα αλλά βεβαιώσου πρώτα.
 
@stefanv Δεν ειναι το ιδιο αν με την πιστωση ταξιδιου υπερκαλυπτεις τις απαιτησεις του Gold για ενα ακομα ετος (οπου σε αυτη την περιπτωση τα περισσια οντως "πανε χαμενα")
με το να διατηρεις απλα το silver και να θες Χ για ΝΑ γινεις gold.
Εδω ο @ithermos λεει οτι με το ταξιδι αυτο θα γινει silver.
 
Νομίζω ότι ισχύει τον τελευταίο 1 χρόνο από όταν αναβαθμίστηκες/διατηρήθηκες ή αν δεν αναβαθμίστηκες ακόμα ισχύει κυλιόμενα. Άρα ΟΧΙ απαραίτητα ημερολογιακά έτη.

Θα αναφέρω κι εγώ ένα παράδειγμα από την προσωπική μου εμπειρία μήπως βοηθήσω. Χρειαζόμουν έως τον Μάιο 150 μίλια για να γίνω Gold. Επέλεξα να μην αγοράσω μίλια. Αφού πέρασε ο Μάιος είδα στην εφαρμογή ότι γινόμουν πάλι Gold αν μαζέψω 1400 μίλια έως Σεπτέμβριο (γιατί προφανώς αφαιρέθηκαν κάποιες περσινές πτήσεις). Μάζεψα τα 1400 το καλοκαίρι και έγινα Gold.
Τόσο τον Μάιο, όσο και το καλοκαίρι είχα ήδη εξασφαλίσει τα μίλια διατήρησης σε silver. Δεν είμαι σίγουρος αν το παράδειγμά μου μπορεί να εφαρμοστεί στον ithermos.

Εγω θα πρότεινα αν θες να είσαι σίγουρος να αγοράσεις λίγα μίλια αναβάθμισης και αν θες να πείσεις τον εαυτό σου ότι αξίζει προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις τα κουπόνια που δίνουν στη silver για αναβάθμιση σε business στα ερχόμενα ταξίδια σου όπως αυτό του Φεβρουαρίου.
Tip: τα κουπόνια αναβάθμισης είναι αρκετά δύσκολα να τα εξαργυρώσεις σε πτήση εξωτερικού. Δοκίμασε σε εσωτερικού (αν έχεις) και συνδύασέ το έτσι ώστε να φεύγεις από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ώστε να μπορεις να μπεις στο Lounge πριν την πτήση (ως επιβάτης business).

Σε κάθε περίπτωση μπορούν να σε κατατοπίσουν στο τηλεφωνικό κέντρο της Aegean για το θέμα των μιλίων.
 
Το μόνο σίγουρο είναι πως η ημερομηνία διατήρησης της βαθμίδας δεν αλλάζει, πχ αν πετύχεις διατήρηση κάποιες μέρες πριν, θα ισχύσει και πάλι από εκείνη την ημερομηνία που την διατήρησες πρώτη φορά (επίσης τότε παίρνεις και τα όποια κουπόνια της βαθμίδας)
 
Top