Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
osc4r":2p3eaxdb said:
Για booking class (L), όπως είναι το δικό σου,

SKG-ZRH: (862 miles) * 100% = 862
ZRH-MUC: (162 miles) (κάτω από το minimum άρα) = 500
MUC-ZRH:(162 miles) (κάτω από το minimum άρα) = 500
ZRH-SKG: (862 miles) * 100% = 862

Σύνολο: 2724 miles

Ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος στις πράξεις :)

καλησπέρα..προκειται να κανω ενα ταξιδι για geneva με swiss μεσω ζυριχης..πως μπορω να βρω την αντιστοιχη πληροφορια για το δικο μου ταξιδι?
 
Εγώ που πετάω για GVA μέσω ZRH την άλλη βδομάδα με class E και Τ, με το παράδειγμα του Osc4r θα πάρω τα παρακάτω μίλια:

ATH-ZRH: (1019 miles) x 50% = 509
ZRH-GVA: (144 miles) (50% αλλά κάτω από το minimum άρα) = 500
GVA-ZRH: (144 miles) (50% αλλά κάτω από το minimum άρα) = 500
ZRH-ATH: (1019 miles) x 50% = 509

Σύνολο: 2018 miles

Θα πρέπει να δεις στην κράτηση που έκανες τι class είναι οι θέσεις σου για να υπολογίσεις το accrual factor:
Y, B: 150%
M, H, U, Q, G, V, K, S, L: 100%
W, T, E, P: 50%
 
ευχαριστω!!class v είναι τα εισιτήρια..
την πληροφορία για τις αποστάσεις (miles) απο που μπορώ να την μαθαίνω;
 
Mε μια υδρόγειο και μια μεζούρα. :mrgreen: :banana:
 
Να σας θέσω ένα θέμα που έχω με τα miles & Bonus της Αegean.
Tον Οκτώβριο του 2010 έκλεισα με το αμερικάνικο expedia 3 εισιτήρια
από Αθήνα για Μόναχο με Lufthansa για 27 Νοεμβρίου με επιστροφή 4 Δεκεμβρίου.
Δίνω τους τρεις αριθμούς των καρτών στο site, έπειτα στα counter των αεροδομίων
με επιμονή να μου πέρασουν τα μίλια. 'Οπως είναι φυσικό κράτησα τα boarding pass
επειδή έχω κακή εμπειρία με την Aegen ακόμα και στις εσωτερικές πτήσεις σ'όλες, μα όλες
τα μίλια περάστηκαν αφού έστειλα με fax τα boarding pass. Γνωρίζωντας το παρελθόν
άρχισα τα γνωστά fax στις 8/12, μιλώντας με την υπάλληλο στο τηλέφωνο στις 23/12 μου είπε
ότι για άλλης εταιρείας εισιτήρια δεν χρειάζονται fax αλλά να κάνουμε "Ανεύρεση Μιλίων από Πτήση".
μέσα από το site του miles & Bonus.
Το κάνω την ίδια μέρα με την επισήμανση ότι χρειάζονται 14 ημέρες για να 'ρθουν τα εισιτήρια απ' την άλλη
εταιρεία και άλλες 14 ημέρες να περαστούν. Περνάνε αυτές 28 ημέρες δεν γίνεται τίποτα
και στις 26/1/2011 ξανακάνω πάλι την ίδια διαδικασία. Σήμερα 9 Φεβρουαρίου δεν έχει περαστεί τίποτα.
Για να προλάβω κάποιους τα 3 εισιτήρια είναι κατηγορίας "P". Tώρα τι φταίει και δεν προχωράει?
Και η άλλη εταιρεία είναι Lufthansa (η μεγαλύτερη της Star Alliance) δεν είναι η Εgypt Air για να
μην στέλνει τα στοιχεία λόγω επαναστάσεων...
Αnyway που λένε και στο χωριό μου δεν είναι τα μίλια αλλά περισσότερο το ηθικό θέμα.
Καλό να διαφημιζόμαστε για είσοδος στην οικογένεια της Star Alliance αλλά να είμαστε και
σωστοί στις υποχρεώσεις μας
 
Ο αριθμός της κάρτας σου τυπώθηκε πάνω στο boarding pass όταν την έδωσες στο counter;
 
Εξαργύρωση μιλίων σε πτήση της A3

Γνωριζει κανεις πως γινεται η διαδικασια εξαργυρωσης μιλίων σε πτηση για την Aegean? Κλεινοντας παντα ηλεκτρονικα το εισητηριο...
 
Δεν γίνεται άμεσα, περνάει από έγκριση.
Κάνεις log in στο http://el.aegeanair.com/milesandbonus/, πας δεξιά στο "εξαργύρωση μιλίων σε πτήση" και συμπληρώνεις τη φόρμα με τα στοιχεία της πτήσης στην οποία θέλεις να εξαργυρώσεις τα μίλια σου. Γνώμη μου είναι αν βιάζεσαι να το ζητήσεις τηλεφωνικά, εξυπηρετείσαι εκείνη τη στιγμή..
 
Εντωμεταξύ μόλις έκανα checkin για μια πτήση μου και βλέπω στο boarding pass να γράφει στο m&b μου Silver status. Έμεινα πίσω...;
 
Top