Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αυτό γίνεται για να διαφοροποιούνται τα μέλη-κάτοχοι των πλαστικών καρτών από τα μέλη που δεν έχουν παραλάβει ακόμη τη μόνιμη κάρτα τους (όσα μέλη δεν έχουν συμπληρώσει 4000 μίλια μέσα σε ένα έτος). Μην περιμένεις τίποτα άλλα προνόμια...
 
Αυτό υπέθεσα κι εγώ να σου πω την αλήθεια. Προνόμια δεν περίμενα, είπα μήπως ετοιμάζεται τίποτα απλώς! :)

Thanks a lot ;)
 
Το Silver Status έχει δύο προνόμια, τα οποία ισχύουν σε όλες τις εταιρείες-μέλη της Star Alliance:
α) Προτεραιότητα στη λίστα αναμονής όταν δεν υπάρχουν πλέον θέσεις σε κάποια πτήση.
β) Προτεραιότητα στη λίστα αναμονής αεροδρομίου, όταν κάποιος είναι stand by πριν την πτήση.
 
Ειδικά δε στις πτήσεις της Aegean (και μόνο), οι silver επιβάτες δικαιούνται και 5 επιπλέον κιλά αποσκευών.
 
Επισης για οσους ενδιαφερονται να ταξιδεψουν στις ΗΠΑ με Continental και εχουν Silver Status στην *A ( Βlue Member στην Α3) δικαιουνται την δευτερη αποσκευη δωρεαν..

Who is exempt from the baggage fees?

The following customers will not be charged service fees to check certain bags:

* OnePass Elite members get their first and second checked-bag fees waived.
* Continental Airlines Presidential Plus primary Cardmembers get their first and second checked bags free. Other Continental Airlines Chase primary credit Cardmembers get their first checked bag free.
* Star Alliance Gold and Silver members get their first and second checked bag fees waived

Βεβαια ετσι γραφει στο site της CO αν το εχει δοκιμασει κανεις ας μας αναφερει την εμπειρια του (ειδικα την αντιμετοπιση απο ΗΠΑ)

edit: διορθώθηκε!
 
mikedlkece":31w3bs99 said:
Επισης για οσους ενδιαφερονται να ταξιδεψουν στις ΗΠΑ με Continental και εχουν Silver Status στην *A ( Silver Member στην Α3) δικαιουνται την δευτερη αποσκευη δωρεαν..
Γιατί νοιώθω ότι έχω χάσει κάτι; Η Α3 έχει μόνο Blue και Gold member και όχι Silver. Το Silver status στην Star Alliance σε ποιο member της A3 αντιστοιχεί; Φαντάζομαι ότι αφού σαν εταιρία δεν έχει silver (όπως έχουν κάποιες άλλες εταιρίες), ισχύουν τα προνόμια των gold members της Star Alliance μόνο για τα χρυσά μέλη της Α3...
 
Η μπλε Miles & Bonus αντιστοιχεί σε Silver Star Alliance, τουλάχιστον έτσι γράφει η δική μου. Πάντως με τη μπλε δικαιούσαι μόνο 5 κιλά επιπλέον σε εσωτερικό-εξωτερικό, δεν ξέρω αν στην Continental επιτρέπεται και δεύτερη αποσκευή δωρεάν...
 
GP707":1pm9mlek said:
Γιατί νοιώθω ότι έχω χάσει κάτι; Η Α3 έχει μόνο Blue και Gold member και όχι Silver. Το Silver status στην Star Alliance σε ποιο member της A3 αντιστοιχεί; Φαντάζομαι ότι αφού σαν εταιρία δεν έχει silver (όπως έχουν κάποιες άλλες εταιρίες), ισχύουν τα προνόμια των gold members της Star Alliance μόνο για τα χρυσά μέλη της Α3...

Ναι από εκεί ξεκίνησε κι εμένα η έκπληξή μου όταν είδα στο boarding pass να γράφει ότι είμαι silver member.
 
Από προσωπική εμπειρία και μόνο, τα έξτρα 5 κιλά αποσκευών που δικαιούνται τα μπλε/silver μέλη τα δέχονται και Swiss και bmi χωρίς να το ζητήσω κατά τη διάρκεια του check in.
Μου έχει συμβεί πάνω απο 3 φορές σε πτήσεις των ανωτέρω εταιριών μέσα στην Ευρώπη γι'αυτό και το αναφέρω. Μέχρι που το είπατε εδώ στο forum το θεωρούσα δεδομένο ότι τα δέχονται όλες οι εταιρίες του *Α.
 
ερώτηση..συμφέρει να βγάλω miles&bonus αν ταξιδεύω συχνά Γερμανία ή θα πληρώνω περισσότερο για τα εισιτήρια και τα μίλια θα είναι ελάχιστα? επίσης το site της aegean για εγγραφή στο Μ&Μ δεν ανοίγει..:/
 
Top