Νέος πιλότος στα 34

Ένα σύντομο update...

Έχω ήδη ξεκινήσει το PPL και έχω κάνει και 4 πτήσεις :cool:

Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα πιο εύκολο το PPL αλλά τελικά είναι αρκετά απαιτητικό... Ειδικά το κομμάτι των πτήσεων είναι τόση πολύ πληροφορία στην αρχή που λίγο χάνεσαι... Ο χειρισμός του αεροπλάνου δεν είναι δύσκολος αλλά τα procedures είναι πάρα πολλά... Φαντάζομαι αυτή είναι η ζωή του πιλότου μια συνεχής διαδικασία εξέλιξης και εκμάθησης :idea:

Πιστεύω ότι όσο περισσότερο το τυποποιώ, τόσο περισσότερο θα απολαμβάνω και τις πτήσεις...

Υπολογίζω τέλη Οκτώβρη-Νοέμβρη να έχω ολοκληρώσει το PPL αν όλα πάνε καλά και να κάνω τον προγραμματισμό μου για το επόμενο στάδιο.
 
Όντως είναι δύσκολο το PPL. Αν πεις να τα διαβάσεις καλά και όχι παπαγαλία θέλεις κανένα τρίμηνο.
 
Καλά παπαγαλία οκ... σε 1 μήνα πας και δίνεις τα θεωρητικά, το θέμα είναι ότι με το PPL βάζεις τα θεμέλια πάνω στα οποία θα χτίσεις στο μέλλον οπότε καλό είναι να είναι γερά... Εμένα πάντως part time που το κάνω μαζί με δουλειά ένα 6μηνο βλέπω να μου παίρνει τελικά...
 
Μακρυά από παπαγαλίες. Τα θεμέλια τα ρίχνουμε μια φορά.
 
@Topografos θα μπορούσες να δώσεις ένα ενδεικτικό κόστος για το PPL και αν έχεις υπολογίσει πόσο θα σου κοστίσει όλο το πακέτο μέχρι το CPL;

Κάθομαι και υπολογίζω το πακέτο PPL+NR+Build Up+Distance ATPL+CPL/MEP/IR+MCC και τα λεφτά φτάνουν στο Integrated. Τα του ερασιτεχνικού σε αερολέση και τα λοιπά στη Global. Σκέφτομαι και εγώ να βάλω μια σειρά σιγά σιγά μιας και έχω ένα ικανοποιητικό budget για να ξεκινήσω αλλά έχω κολλήσει στο ποιόν τύπο εκπαίδευσης να επιλέξω.
 
Σίγουρα αρκετά πιο κάτω από το κόστος του integrated... Γενικά θα έλεγα ότι κυμαίνεται μεταξύ 40.000-50.000 για modular ανάλογα το πόσο οικονομικά θα επιλέξεις να το πας.
 
Προς τους νέους υποψήφιους συναδέρφους, έχω να σας πω να μην παίρνετε αψηφιστα τα όσα ειπώθηκαν παραπάνω για την κρίση στην αεροπορία. Η τελευταία αντίστοιχη, για άλλους λόγους βέβαια, έκανε μια 10ετια να ξεπεραστεί.
 
Dear Mr .....,

We are all experiencing first-hand the immense impact that the corona pandemic is having on the global aviation sector.

The career prospects for young pilots in the drastically changed market situation are non-existent. A few weeks ago, we approached the flight students of the ..... and recommended them to consider the possibility of a new professional orientation. For economic reasons, not all flight students will finish their training at the flight schools of the ......

We deeply regret this development, but in view of the economic situation this step is unavoidable for us.

The selection process for future flight students will be paused until further notice.

Your application/registration will remain in the applicant system. We understand your thoughts and discussions about the possibility of a new professional orientation due to the changed perspectives for prospective pilots. You can withdraw your application at any time.

We are continuing to work intensely on various options for the future of .... flight schools. As soon as the framework conditions become more concrete, we will inform you about further plans.

Thank you for your understanding in these special times.

Stay healthy!



Αυτή ήταν η αργοπορημένη απάντηση που έλαβα στην αίτηση που έκανα για το Cadet πρόγραμμα της Lufthansa! Τα συμπεράσματα δικά σας... :cry:
 
Φίλε Topografos, αυτή είναι η σωστή και μάλιστα ευγενική απάντηση. Όπως μπορείς να διαβάσεις και σε σχετικά πρόσφατο άρθρο κλείνει την Σχολή της: https://www.skai.gr/news/world/lufthans ... -gia-neous
Αυτά σου τα είχα γράψει άλλωστε και πριν από 6,5 μήνες. Δες προηγούμενη ανάρτησή μου στις 24/03/2020. Η απόφαση πάντα είναι δική σου. Καλή τύχη.
 
Δυστυχώς η κατάσταση δείχνει να επιδεινώνεται μέρα με τη μέρα. Οι εκτιμήσεις των διαφόρων οργανισμών, ακόμα και των πιο απαισιόδοξων είναι παράδεισος μπροστά στην πραγματικότητα. Πολλοί type rated έχουμε μείνει εκτός, χωρίς καμία ενημέρωση από τις εταιρίες που μας απέλυσαν. Μηδενική προσφορά εργασίας σε ολόκληρο τον πλανήτη.
Παρ'όλα αυτά, αν ήθελα τώρα να κάνω το CPL, πιστεύω πως δεν θα με σταματούσε τίποτα. Είναι η αγάπη που έχουμε για την αεροπορία κι αυτό δεν αλλάζει. Αν υπάρχει backup plan, go for it.
 
Top