Olympic Air Dash8 Q400

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Στον αέρα το -OBA ως ΑΕΕ3000 και αυτό προς πάρκινγκ στο EPSY. Πρέπει να έχει μείνει Αθήνα μόνο το -ΟΒΒ πλέον
 
To OBG έχει αποχωρήσει? Δεν είναι στην Αθήνα?
 
Έχει φύγει από τον Ιούλιο
 
  • Like
Reactions: pet
Η Olympic Air αποχαιρέτησε χθες τα Q400, το τελευταίο αεροπλάνο στο στόλο, το SX-OBB, ήταν το επίκεντρο στην μικρή τελετή που έγινε στην τεχνική βάση.
Από την ομιλία του Δ. Γερογιάννη κρατάω "τα 15 εκατομμύρια επιβάτες που μετέφεραν τα Q400 στα 13 χρόνια στην εταιρεία" και την φράση "...κακά τα ψέμματα, ήταν ένα αεροπλάνο απαιτητικό στην συντήρηση".

Άρθρο εδώ και link από την ομιλία του CEO εδώ:
 
Οχι μόνο απαιτητικό αλλά και πολύ ακριβό. Σχεδόν όσο το κόστος συντήρησης ενός B737.
 
Παντως σαν επιβατης εγω προτιμουσα το Q 100 φορες παραπανω απο το ATR. Σαν personal passenger experience μιλαω παντα
 
Όλα τα παραπάνω ωχριούν μπροστά στο ανυπέρβλητο D228.

Η αλήθεια είναι ότι είναι/ήταν πραγματικό εργαλείο! Έχω πετάξει μια φορά με αυτό στα Κύθηρα όταν ο διάδρομος ήταν ακόμα χωμάτινος....μου θύμισε ιδιωτικό αεροπλάνο...!

Με το DHC-8-100 πέταξα φέτος και ένιωθα πολύ ασφαλής! Τεράστιες έξοδοι κινδύνου, λίγα καθίσματα και υπέροχο '80s design....

Με το Q400 έχω πετάξει 3 φορές για Πράγα & Σόφια (Austrian & ΟΑ) - ΟΚ, πολύ σύγχρονο Α/Φ, με χάλασε λίγο το θέμα τους με τους τροχούς και το ότι φαινεται 'πολύ γρήγορο' με τόσο λεπτά φτερά και άτρακτο σαν ΧΧL τσιγάρο...

Με τα ΑΤR 42/72 έχω πετάξει πολλές φορές...Eιδικά τα παλιότερα με αγχώνουν πολύ, είναι κλειστοφοβικά όταν είναι γεμάτα...μόνο στο Fokker 100 στη 'γαλαρία' είχα αντίστοιχο αρνητικό feeling...
 
Top