Olympic Air Marketing

  • Thread starter mxnk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
GP707":1ckcmkxq said:
Χθες είδα κατά τύχη την εκπομπή I Love GR στον ΣΚΑΙ, όπου χορηγός είναι και η Olympic Air. Στο εισαγωγικό σποτάκι (με τους συντελεστές κλπ) δείχνει προς το τέλος ένα (fake) αεροσκάφος της OA να πετάει, το οποίο μου φάνηκε ότι ήταν Α380!!! Αν έχει το δει άλλος ας μας το επιβεβαιώσει. Αν είναι έτσι, νομίζω ότι είναι τουλάχιστον... αστείο από μέρους της ΟΑ.

edit: όντως είναι Α380 (μη σας πω και... cargo)!
http://www.youtube.com/watch?v=vEr2QDMAD2o στο 0:13 έως το 0:18.
Φαίνεται ότι διάβασαν το post μου :rolleyes: και πλέον στην εισαγωγή της εκπομπής το αεροσκάφος της Olympic Air που φαίνεται είναι ένα Α320!
 
Η OA έχει ετοιμάσει ερωτηματολόγιο στην ιστοσελίδα της με τίτλο "Χτίζουμε μαζί την καλύτερη αεροπορική εταιρεία" με διαγωνισμό για δωρεάν εισητήρια

Οι ερωτήσεις αφορούν κυρίως την ιστοσελίδα και τις online υπηρεσίες. Στο τέλος κάνει και την ερώτηση αν χρησιμοποιούμε το site της Aegean (όχι κάποιας άλλης :twisted: )

Γράψτε όλοι τα παράπονα σας, μπορεί να βγει κάτι καλό!
 
Εχω την φριχτήν εντύπωσιν ότι στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να αναμιχθή η Ανώνυμη Εταιρεία Προστασίας Πνευματικής Ιδιοκτησίας (ΑΕΠΙ).Δέν ξέρω βέβαια τί ισχύει γιά τήν δημιουργία διαφημιστικών εκστρατειών,μηνυμάτων και λοιπών,αλλά παρα-συναντήθηκαν τα "μεγάλα πνεύματα" στο περί "μεταφοράς ιστοριών" slogan........
 
Αγαπητέ Hastaroth, υπάρχει διαφορά στα σλόγκαν. Στο ένα μεταφέρεται μία "ιστορία" και στο άλλο "πολλές ιστορίες". Οπότε δεν συντρέχει κανένας λόγο αντιγραφής μηνύματος. Όσον αφορά όμως στις προθέσεις αθέμιτου ανταγωνισμού (βλ. Επιτροπή Ανταγωνισμού) δεν πιστεύω ότι η Αεροπορία Αιγαίου θα θελήσει να σύρει στην Επιτροπή την Ολυμπιακή... με το γάμο να βρίσκεται στην εύρεση εκκλησίας. Και φυσικά σχήμα λόγου (εδώ φτάσαμε..), αφού οι "ίδιοι" άνθρωποι επιμελήθηκαν των δεδομένων επικοινωνιακών λεγομένων.

δικά τους
 
Ακριβώς το ίδιο μου θύμισε και μένα μια εβδομάδα πριν που το διάβασα!Αστείο βέβαια άλλα ίσως έτσι να μας θυμίζουν ότι σύντομα θα είναι μία εταιρεία :D
 
Ντροπή και αίσχος που το αυτονόητο έγινε λόγος για διαφήμιση. Ελληνικό λάδι στις πτήσεις της ΟΑ, δηλαδή η JAL πρέπει ν α διαφημίζει ότι χρησιμοποιεί Ιαπωνικούς υπολογιστές στα αεροσκάφη της. Αυτοί οι άνθρωποι από ήλθαν; Θέλουν να μας πουν ότι χρησιμοποιούσαν Ισπανικό λάδι και τώρα είναι υπερήφανοι, αύριο θα μας πουν ότι χρησιμοποιούσαν Βουλγάρικο λευκό τυρί και ανακάλυψαν την φέτα.
Θέλουν να μιμηθούν την Α3 για την καμπάνια της με την Ελληνική κουζίνα αλλά δεν ξέρουν πώς να το πουν.

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1848560
 
Το αστείο είναι ότι το ελληνικό ελαιόλαδο θα ξεκινήσει να χρησιμοποιείται από τις 15 Σεπτεμβρίου και μετά, δηλαδή όταν θα έχουν σχεδόν βγάλει την υψηλή περίοδο με τις μεγάλες πληρότητες. Δεν ξέρω, μου βγάζει μια μιζέρια...
 
Top