Ryanair στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
solro":3mrjflo3 said:
Η Κώς πάει σχεδόν πακέτο με την Ρόδο σε αυτά τα θέματα.
Εφιστώ την προσοχή στους φίλους από τα Χανιά. Απο Σεπτέμβρη και μετά θα πέσει πολύ γέλιο.
Οι Κώοι είχαν δείξει σημάδια αυτομόλησης και ήταν κοντά στο να υπογράψουν μόνοι τους αλλά τελικά πήγαν μαζί με Ρόδο. Πλέον, είναι πολύ πιθανό να υπογράψουν μόνοι τους, η ανακοίνωση των Ιρλανδών μάλιστα δεν αναφέρει κάτι για Κω...

Αν και δεν γνωρίζουμε τί είδους συμφωνίες έχουν (ή δεν έχουν) υπογραφεί με άλλους προορισμούς, η επιδότηση καλοκαιρινών πτήσεων σε μέρη με πολλά κοκόρια είναι extreme sport με απρόβλεπτες συνέπειες...
 
Καλησπέρα, σήμερα πέταξα από Καρλσρούη για Θεσσαλονίκη με την "αγαπημένη μας εταιρία"! Τα παράπονα μου ήταν στο εξής: 1. Ζύγισμα χειραποσκευής και για 100γρ. ναι 100γρ. πήγαν να με βάλουν να πληρώσω 60€!!! Πολλοί τα πλήρωσαν. Σε περίπτωση που έβαζες πράματα στη τσέπη κτλ, αν σε είχε στείλει για πληρωμη δε γινοταν δεκτό. η βαλίτσα 15κιλών ήταν ΟΚ με 15,3κιλά. Μια γενικά γεμάτη πτήση με 130 επιβάτες 70% πληρώτητα και είναι μόλις η δεύτερη πτήση. Τώρα ο πιλότος δε ξέρω γιατί αλλά έκανε άσκοπους κύκλους μια δεξιόστροφους και μια αριστερόστροφους στην αρχή, αρκετά κενά αέρος πάνω από τις Άλπεις και από την περιοχή του Ωραιοκάστρου μέχρι και τον αεροδιάδρομο έντονο ταρακούνημα με κόσμο να φωνάζει και μέτρια προσγείωση... Αυτά!
 
nikosoik":24vmjj07 said:
Ζύγισμα χειραποσκευής και για 100γρ. ναι 100γρ. πήγαν να με βάλουν να πληρώσω 60€!!! Πολλοί τα πλήρωσαν. Σε περίπτωση που έβαζες πράματα στη τσέπη κτλ, αν σε είχε στείλει για πληρωμη δε γινοταν δεκτό.
Αλητεία, αλλά αυτοί είναι οι κανόνες τους. Τελικά πλήρωσες όμως τα έξτρα 60€?

nikosoik":24vmjj07 said:
Τώρα ο πιλότος δε ξέρω γιατί αλλά έκανε άσκοπους κύκλους μια δεξιόστροφους και μια αριστερόστροφους στην αρχή, αρκετά κενά αέρος πάνω από τις Άλπεις και από την περιοχή του Ωραιοκάστρου μέχρι και τον αεροδιάδρομο έντονο ταρακούνημα με κόσμο να φωνάζει και μέτρια προσγείωση... Αυτά!
«Ο πιλότος» κάνει -συνήθως- ό,τι του πει ο έλεγχος εναέριας κυκλοφορίας ή οι διαδικασίες αναχώρησης-προσέγγισης. Προφανώς υπήρχε λόγος για τους κύκλους.

Ο κόσμος φώναζε για το ταρακούνημα; Εμένα μου αρέσει όποτε συμβαίνει :banana:

Τέλος, αυτό που προσγειώνονται τα αεροπλάνα λέγεται διάδρομος προσγείωσης (ή απογείωσης). Ο αεροδιάδρομος (παρά την συνεχή προσπάθεια των καναλιών και άλλων αγράμματων να μας πείσουν για το αντίθετο) βρίσκεται μόνο στον ουρανό και είναι οι νοητές «λεωφόροι», οι «ρότες» στις οποίες υποχρεωτικά κινούνται τα αεροσκάφη όταν ταξιδεύουν.

Καλή συνέχεια
 
Ο κόσμος φώναζε για το ταρακούνημα επειδή η πτηση ήταν Ryanair και όλοι αγόρασαν το εισιτήριο νομίζοντας οτι ρισκαρουν τη ζωη τούς περισσότερο από ο,τι με Lufthansa, Aegean, Olympic, etc. :p
 
nikosoik":2l12zsr0 said:
Καλησπέρα, σήμερα πέταξα από Καρλσρούη για Θεσσαλονίκη με την "αγαπημένη μας εταιρία"! Τα παράπονα μου ήταν στο εξής: 1. Ζύγισμα χειραποσκευής και για 100γρ. ναι 100γρ. πήγαν να με βάλουν να πληρώσω 60€!!! Πολλοί τα πλήρωσαν. Σε περίπτωση που έβαζες πράματα στη τσέπη κτλ, αν σε είχε στείλει για πληρωμη δε γινοταν δεκτό. η βαλίτσα 15κιλών ήταν ΟΚ με 15,3κιλά.

Νικο σε βαλαν να πληρώσεις τα 100 παραπανω γρ...τα πλήρωσες;
 
Πότε θα ανοίξουν κανένα Αθήνα (Ελευσίνα) - Θεσσαλονίκη να γουστάρουμε!! :great:
 
Kiwi Jumbo

προτείνω εγω Ελευσινα (Αθήνα) - Μάλεμε (Χανιά) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
 
Μα εκεί δεν έχει ανταγωνισμό! :shock:
 
nikosoik":pswp92q2 said:
1. Ζύγισμα χειραποσκευής και για 100γρ. ναι 100γρ. πήγαν να με βάλουν να πληρώσω 60€!!!
Χωρίς να το έχω διασταυρώσει, κυκλοφορεί η φήμη ότι σε ορισμένους σταθμούς το προσωπικό εδάφους παίρνει προμήθεια για κάθε εντοπισμό χειραποσκευής εκτός ορίων βάρους/διαστάσεων. Λογικό λοιπόν να θέλουν να σε χρεώσουν, αν έτσι ανεβαίνουν οι αποδοχές τους.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top