SAS

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Περισσότερες λεπτομέρειες για τη μετάβαση της SK στη SkyTeam

Η φράση-κλειδί παραμένει η εξής: "From the moment SAS joins SkyTeam, EuroBonus members will enjoy benefits across most SkyTeam airlines" με έμφαση στο most αν και φαντάζομαι η ανακοίνωση αυτή σκοπεύει να δείξει πως στοχεύουν σε γρήγορο integration (τουλάχιστον θα προσπαθήσουν). Το Eurobonus παραμένει ξεχωριστό πρόγραμμα ενώ τα Gold/Platinum μέλη θα αναγνωρίζονται ως Elite+ στη συμμαχία (και τα Silver ως Elite).

Κάπου τώρα βέβαια περιμένουμε και την Κομισόν να "enter the room" και να κοιτάξει τις συνθήκες της εξαγοράς καθώς η KL έχει έντονη παρουσία στη Σκανδιναβία συνεπώς σίγουρα θα υπάρχουν οι γνωστές ανησυχίες.
 
Δεν είμαι βέβαιος, νομίζω ότι έχει εγερθεί ξανά το ζήτημα, δεν μπορώ με μια γρήγορη αναζήτηση να το βρω, αν κάποιο μέλος μπορεί ευχαρίστως με προσωπικό μήνυμα: υπάρχει πρόβλεψη για αναπλήρωση του κενού που αφήνει η SAS στη Star Alliance;

Αυθόρμητα το μυαλό μου πηγαίνει στην Air Baltic, αν και θεωρώ ότι έχει αρκετά διαφορετική αντίληψη από τα λοιπά μέλη και τις αξίες της. Θα υπήρχε περίπτωση να συμπράξουν τα λοιπά (ιδρυτικά) μέλη για να στήσουν μια νέα εταιρία προσαρμοσμένη στη νέα πραγματικότητα της σκανδιναβικής αγοράς;
 
Last edited by a moderator:
Top