Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

εχω εμπειρια απο φιλαρακι που ανακαλυψε μολις εκεινη τη στιγμη οτι εχει μυωπια η οποια ηταν φυσικα τοσο λιγη που δε μπορουσε να το ξερει...
με 0,5 βαθμους βλεπεις απολυτως τελεια και δεν θα εχεις παρει χαμπαρι τιποτα οστωσο εισαι εκτος οριων.
Ευτυχως εγω τοτε ειχα ηδη μυωπια και ετσι δεν εζησα την εμπειρια να καταρρεει μπροστα μου το ονειρο σε μερικα δευτερολεπτα...
 
Το ίδιο συνέβη και σε εναν δικο μου φίλο και για αυτο καλυτερο θα ειναι να ξερεις αν εχεις ή οχι και μην απογοητευτείς εκεί σε περιπτωση που εχεις εστω κ λιγο.
 
Σας ευχαριστώ παρά πολύ και τους δύο για τις άμεσες απαντήσεις σας...Με βοηθήσατε πολύ...

iPhone.png
Sent from a mobile device
iPhone.png
 
Καλησπερα :D ειμαι 17 χρονων και φετος δεινω πανεληνιες εξετασεις εχοντας στοχο να καταφερω να περασω στην σχολη ικαρων...εχω στειλει τα σχετικα εγγραφα που απετουνται πριν τις εξετασεις και θελω να ρωτησω τα εξεις:
ποτε θα με ειδοποιησουν για τα αθληματα που θα δωσω,και που θα τα δωσω αν γνωριζετε?
οι εξετασεις υγειας που θα χρειαστει να κανω θα τις παω εκει που δεινω τα αθληματα?
ποσες μερες περνει η διαδικασια της εξετασεων απο την σχολη?
αυτα προς το παρων...αν εχετε καποια επιπλεον πληροφορια ειμαι ολος αυτια ;) ευχαριστω
 
Γεια σου falcon4

Η ολη διαδικασία είναι μια εβδομαδα.Θα αρχίσεις απο τα ιατρικά τα οποια θα γινουν στο ΓΝΑ και στην συνέχεια αν περάσεις με επιτυχία τις εξετάσεις θα δώσεις τα αθλήματα τα οποία θα γινουν στην σχολή Ικάρων.
Αν θυμάμαι καλα δεν σε ειδοποιουν αμεσα αλλα αναρτούν ενα αρχείο στο ΓΕΕΘΑ,νομιζω,στο οποίο θα βρείς το ονομα σου και την ημερομηνία των εξετάσεων.

Καλη επιτυχία!
 
Ξερεις μηπως ποτε θα αναρτηθουν αυτες οι ανακοινωσεις στο γεεθα?
 
Οχι αυτό δεν το θυμάμαι.Πάντως μέχρι αρχες ιουνίου θα εχουν βγεί γιατί οι εξετάσεις αρχίζουν μεσα προς τέλη ιουνίου.Οπότε καλό θα ήταν να μπαίνεις συχνά στο site τους ή να επικοινωνήσεις μαζι τους για να σου πουν ποτε θα αναρτηθουν.
 
ευχαριστω...κατι ακομα...επειδη το μονο για το οποιο ανυσηχω ειναι για τις εξετασεις των ματιων...αν βρεθει ελαχιστη μυωπια την οποια δεν την καταλαβαινεις υπαρχει καποιο οριο που δεν πρεπει να ξεπερασεις?ή να μην μπορεσεις να πεταξεις μαχητικα και να πας στα μεταγωγικα,ελικοπτερα κλπ...?
 
Τα όρια για τα μάτια είναι αναλυτικά γραμμένα για το τμήμα ιπταμενων στην εγκύκλιο...αν δε βρίσκεσαι μέσα στα προβλεπόμενα όρια τότε κοβεσαι αυτόματα...και το κακο είναι ότι δεν κοβεσαι μόνο για τα μαχητικά αλλά γενικά από τη σχολή...αν κανω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε...:)

iPhone.png
Sent from a mobile device
iPhone.png
 
Οποιοδήποτε πρόβλημα στην όραση, όσο ασήμαντο κι αν είναι στην κανονική σου ζωή, είναι απαγορευτικό για το τμήμα Ιπταμένων της Σ.Ι. Αστιγματισμός, δυσχρωματοψία, ακόμα και 0,0001 βαθμός μυωπίας, αν διαγνωσθούν κατά τις ιατρικές εξετάσεις για την εισαγωγή σου στη Σχολή, σημαίνουν αυτομάτως τον αποκλεισμό σου. Δίκαιος ή άδικος, αυτός είναι ο κανόνας.
 
Top