Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

to Πάσχα είναι 7 μέρες (Μ Τετάρτη με Τετάρτη του Πάσχα)
 
Κούλη έχεις δίκιο - ρώτησα κάποιον που βγήκε πέρυσι από τη Σχολή.
Mea culpa.
 
παιδiα συγνωμη που ειχα να μπω τοσο καιρο απλα διαβασματα φροντηστηρια απογοητευση που δεν περασα δεν πειραζει και του χρονου γινεται παλι ;) απλα η αναμονη ενως χρονου ακομα με σκοτωνει....
 
Καλησπέρα σας.
Αν και πρώτο μου post μιας και έκανα μόλις χθες την εγγραφή μπορώ να πω πως έχω διαβάσει αν όχι όλες,τις περισσότερες σελίδες(τουλάχιστον) που αφορούν το συγκεκριμένο θέμα.

Το ερώτημα μου έχει να κάνει πιο πολύ με τα εντός της σχολής θέματα.Πως και πότε ξεκινάει η εκπαίδευση και σε ποιες περιοχές?Ακόμη θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου περιγράψει τα στάδια εκπαίδευσης κάθε χρονιάς ή εξαμήνου(δεν γνωρίζω συγκεκριμένα)και πότε ολοκληρώνεται...Αν και δεν κατέχει κυρίαρχο ρόλο,ένα ακόμη ερώτημα που θέτω είναι για τον μισθό του Ίκαρου αρχικά,κατα την διάρκεια της εκπαίδευσης,αφού αρχίσει τις πρώτες πτήσεις και μόλις φτάσει κοντά στην ηλικία των 40 που αν δεν κάνω λάθος τελειώνει η 'καριέρα' ενος ιπτάμενου,μιας και είναι ένα μείζον ζήτημα στην σύγχρονη εποχή το οικονομικό.

Υ.Γ Και μια ερώτηση σε θέματα περι υγείας.Οποιαδήποτε εγχείρηση όσον αφορά την κάτω γνάθο(Προγναθισμός )δεν επηρεάζει την είσοδο στην σχολη,σωστά?

Ευχαριτώ προκαταβολικά για όποια απάντηση.

Καλό σας βράδυ...
 
Γιάνννης":1sd46ock said:
Αν και δεν κατέχει κυρίαρχο ρόλο,ένα ακόμη ερώτημα που θέτω είναι για τον μισθό του Ίκαρου αρχικά,κατα την διάρκεια της εκπαίδευσης,αφού αρχίσει τις πρώτες πτήσεις και μόλις φτάσει κοντά στην ηλικία των 40 που αν δεν κάνω λάθος τελειώνει η 'καριέρα' ενος ιπτάμενου,μιας και είναι ένα μείζον ζήτημα στην σύγχρονη εποχή το οικονομικό.

Απάντηση μπορεί να σου δώσει μόνο ο Στουρνάρας... Ανοιξε το MEGA και περίμενε τις ανακοινώσεις για τα 11,5 δις :? :? :? :? :? :? :? :? :?
 
Γειά σας.Νέο μέλος κι εγώ.Όπως οι περισσότεροι σε αυτό το ποστ θέλω να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με τους ιπτάμενους.Συγκεκριμένα η απορία μου αφορά το μέλλον ενός Ίκαρου αφου ολοκληρώσει την καριέρα του ως Ιπτάμενος.Ποια είναι η θέση του,οι επιλογές του και μέχρι ποιο βαθμό στην ιεραρχία της Π.Α μπορεί να φτάσει...?
 
Mirage2000MK2":1ipu572w said:
Συγκεκριμένα η απορία μου αφορά το μέλλον ενός Ίκαρου αφου ολοκληρώσει την καριέρα του ως Ιπτάμενος.Ποια είναι η θέση του,οι επιλογές του και μέχρι ποιο βαθμό στην ιεραρχία της Π.Α μπορεί να φτάσει...?
Προφανώς εννοείς τί κάνει ένας Ιπτάμενος όταν σταματήσει να πετάει.

Αν αποφασίσει να παραμείνει στην ΠΑ, τοποθετείται σε θέση ευθύνης (πχ Διοικητής κάποιου σχηματισμού) ή σε θέση γραφείου (πχ στο ΓΕΑ), ή ακόμα και σε θέσεις εξωτερικού (πχ Αεροπορικός Ακόλουθος ή σύνδεσμος σε ΝΑΤΟικούς σχηματισμούς). Ανεβαίνοντας ψηλότερα στην ιεραρχία, οι επιλογές και τα περιθώρια στενεύουν, καθώς δεν μπορούν όλοι να γίνουν αρχηγοί. Πάντως, μόνο οι Ιπτάμενοι μπορούν να φτάσουν στον βαθμό του Αντιπτεράρχου (Αρχηγός ΓΕΑ) ή και κάθε 4 χρόνια του Πτεράρχου (Αρχηγός ΓΕΕΘΑ).
 
Γειά σας παιδιά, χαίρεται. Έχω μια απορία σχετικά με το επάγγελμα του ιπτάμενου απόφοιτου της σχολής ικάρων. Πόσο ελεύθερο χρόνο διαθέτει ένα ιπτάμενος? Διαβάζοντας γενικά το τι γράφετε, οι ιπτάμενοι ιπτάμενο διαθέτουν ελάχιστο χρόνο για τον εαυτό τους. Κατά τι βαθμό αληθεύουν αυτά? Ευχαριστώ
 
Μέλλον ως πιλότος

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από τις ατελείωτες ώρες ανάγνωσης πήρα το θάρρος να γράψω το δικό μου θέμα. Θέλω να γίνω πιλότος. Θα προτιμούσα πολιτική αεροπορία, αλλά ΔΕΝ υπάρχει οικονομική δυνατότητα, αλλά και η πολεμική μου αρέσει. Το άλλο είναι ότι δεν είμαι πάρα πολύ αθλητικός τύπος. Ασχολούμαι με τον αθλητισμό αλλά μέχρι ένα σημείο. Αν προπονηθώ και μπω στη ΣΙ μετά θα τη βγάλω;; Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν μετά τις σπουδές σου δίνεται η δυνατότητα να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό. Επίσης, θα ήθελα να με ενημερώσετε αν υπάρχει σχολή πολιτικής αεροπορίας που μπορώ να εισαχθώ με υποτροφία, ή κάτι τέτοιο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλημέρα παιδιά.Έχω μια απορία. Από μικρός τρελαινόμουν μόλις έβλεπα μαχητικά (f-16 κτλπ).Αγαπάω πολύ τα αεροπλάνα.Φυσικά αυτό το επάγγελμα προϋποθέτει πολλές θυσειες αλλά είμαι έτοιμος για όλα.Είναι ένα (extreme) επάγγελμα πράγμα που με χαροποιεί γιατί είναι ο τύπος μου. Κάνω motocross αρκετά χρονιά και έχω την αίσθηση του να πετάς πιστέψτε με δεν υπάρχει καλυτερη. Όλα πηγαίναν τελεία μέχρι που ήρθε η ώρα που έβλεπα λίγο θολά τα γράμματα στον πινάκα (σε μακρινή απόσταση βέβαια).Είχα τρελαθεί δεν ήξερα τι να κάνω..Μέχρι που πήγα στον οφθαλμίατρο πριν 3 βδομάδες και μου είπε πως έχω 1 βαθμό μυοπεια.Εκείνη την στιγμή δεν κρατήθηκα έκλαψα τόσα όνειρα χαμενα. Αλλά εγώ έχω μάθει στην ζωή μου πως όταν ο άνθρωπος θέλει κάτι πραγματικά το καταφέρνει .Είμαι 15 χρονών φοιτώ στην α λυκείου οι βαθμοί μου κυμαίνονται από 17.5-18 και είμαι σωματικά υγειστατος.Έχω κανονικό ύψος και κιλα.Θα ήθελα να μάθω αν θα μπορέσω να πραγματοποιησω το όνειρο μου με μια εγχείρηση laser στα ματια. Ξέρω ότι δεν σε περνούν αν κάνεις laser αλλά θα ήθελα την άποψη σας.Ξέρω δεν είναι σχεδόν τίποτα αυτή η μυοπεια αλλά με εμποδίζει,βλέπω τα πάντα αλλά αυτό το νούμερο με καταστεφει.Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε περιμένω μια απάντηση το συντομοτερο.ΑΑ ξέχασα σήμερα περάσαν κάτι F-16 πάνω από το σχολείο μ σε χαμηλές πτησεις.Κυριολεκτικά συγκινήθηκα πολύ που δεν θα μπορέσω να είμαι ένας από αυτούς...
 
Top