Feel the Dream with The Dreamliner

Thanasis_U2

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
19/03/2006
Μηνύματα
1.196
Likes
0
Περιοχή
Krakow
Website
taxidiarapsyxh.wordpress.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
WZZ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EPKK
YAHOO
thanasis172003@yahoo.gr
Νοέμβριος του 2012, όλοι η Πολωνία μαθαίνει (με τέτοια πλύση εγκεφάλου που μας κάναν τα media) ότι το νέο αεροπλάνο της LOT (και συνάμα το Πρώτο της Ευρώπης) το Β787-800 θα έρθει στην Πολωνία κάπου στα μέσα του Νοέμβρη, και τον Δεκέμβρη θα ξεκινήσει να κάνει προμότιον το αεροπλάνο, σε δρομολόγια εσωτερικού. Πρώτη πτήση στις 14/12 για το αεροδρόμιο της Πράγας (Vaclav Havel), με επόμενα δρομολόγια προς Βουδαπέστη, Μόναχο, Λονδίνο, Κίεβο, Φρανκφούρτη, Ανόβερο, Βρυξέλλες και Βιέννη.

Η πτήση από το Έβερετ, προς στην Βαρσοβία, προσγειώθηκε στις 15 Νοέμβρη του 2012, στο αεροδρόμιο Σοπέν. Η υποδοχή έγινε με τιμές ηρώα από την LOT και του αεροδρομίου με Low pass πάνω στον διάδρομο, και με συνοδεία 2 F16. Από εκείνη την μέρα ξεκίνησε και η 2 ήμερη προσφορά της LOT προς όλα τα δρομολόγια του Dreamliner, με τιμές να ξεκινάνε από 99 ευρώ rtn, και με εμένα να με βρίσκουν πάνω στο υπολογιστή με ημερολόγια, και να υπολογίζω πως να τα μαζέψω όλα. 21/12 να πετάω για Αθήνα, από Βαρσοβία, 20/12 να υπογράφω συμβόλαιο για δουλεία 17/12 να παραδίδω πτυχιακή για το engineer degree, βρίσκω το καλύτερο δρομολόγιο για εμένα:

18/12/12 LO523 WAW-PRG 787-8 (Dreamliner)
19/12/12 LO524 PRG-WAW 787-8 (Dreamliner)

με ύπνο σε 2 αεροδρόμια με sleeping bag, μπόλικο καφέ, με την φωτογραφική του αδερφού (μιας και την προηγούμενη μου την κλέψανε και η καινούργια ήρθε την Τρίτη 18/12 ;( ) μπόλικο διάβασμα στο ίντερνετ για ποια θέση να διαλέξω όπως και πληροφορίες για το τι και που, και 17/12 ήμουν στο σταθμό των τρένων της Κρακοβίας για Βαρσοβία
 
Warsaw International Airport

Δευτέρα βράδυ, κατά τις 2200 έχω φτάσει με το τρένο στο Δυτικό Σιδηροδρομικό σταθμό της Βαρσοβίας (Warszawa Zachodnia) και από εκεί με τον ολοκαίνουργιο προαστιακό για να φτάσω στο αεροδρόμιο.

Από τον Ιούνιο του 2012, η Βαρσοβία συνδέεται με το Αεροδρόμιο με 2 γραμμές τρένου. Με τον προαστιακό (SKM) άλλα και με τους σιδηροδρόμους Μαζόβσε (Koleje Mazowieckie). Η τιμή του εισιτηρίου από τον κεντρικό σταθμό της Βαρσοβίας είναι 4.4 ζλότυ το κανονικό (1.1 ευρώ) και 2.2 ζλότυ το φοιτητικό (0.55 ευρώ) και η διαδρομή κρατάει κοντά στα 25 λεπτά. Η αγορά του εισιτηρίου μπορεί να γίνει και μέσα στον συρμό από τα μηχανήματα.

Στην άφιξη του σταθμού Warszawa Chopin Airport, με το που βγείτε από τον συρμό, θα βρείτε τις πινακίδες που θα σας καθοδηγήσουν προς το Terminal. Στο σταθμό υπάρχει ακόμα μια μικρή έκπληξη από το καλοκαίρι του Euro 2012 ;)

Λόγο έργων στο 3 Terminal του αεροδρομίου του Σοπέν, από τον σταθμό του τρένου θέλει λίγο περπάτημα μέχρι το αεροδρόμιο, κοντά στα 200 μέτρα (υπάρχουν δωρεάν καροτσάκια στο σταθμό για όποιον δε θέλει να σέρνει βαλίτσες ;) )

Στο αεροδρόμιο νέκρα, μιας και η τελευταία πτήση της ημέρας είναι στις 2320, και τότε σιγά σιγά ξεκινάνε το καθαρισμό του αεροδρομίου όπως και το άδειασμα των counter από τους εργαζόμενους. Στους πίνακες, σιγά σιγά εμφανίστηκε και η ανακοίνωση της πτήσης μου για την Πράγα, και με εμένα να αναζητώ μια σειρά από καρέκλες για να την πέσω. Με χίλια ζόρια βρίσκω ένα, βάζω τον υπνόσακο μου, και παρακαλώ να με πάρει ο ύπνος γρήγορα, άλλα και να ξυπνήσω το πρωί και να πετάξω με το Β787.
 
Σύντροφε ρεφορμίζεις επικίνδυνα... από πότε η Βαρσοβία και η Πράγα απέκτησαν καινούργια αεροδρόμια? όλοι μας ξέρουμε ότι τα αεροδρόμια ονομάζονταν, ονομάζονται και θα ονομάζονται

Warsaw-Okecie International Airport και
Prague Ruzyně International Airport

θα σε παρακαλούσα λοιπόν να είσαι προσεκτικότερος στο μέλλον...

Υ.Γ. Συνέχισε στο ζουμί και μην αναλώνεσαι με τους κατάπτυστους ρεβιζιονιστές που έχουν βαλθεί να διαλύσουν τα πάντα...

Ο σύντροφος γραμματέας...
 
χαχαχα έσκισες σύντροφε :)

τώρα βρίσκομαι στο αεροδρόμιο Okecie της Βαρσοβίας, και περιμένω την πτήση ΑΖ491 για Ρώμη. :)

μια πληροφορία ακόμα, σχετική με το Β787, το Β787 από την Τετάρτη 19/12 και μετά την πτήση LO524 παραμένει στο hangar, λόγο βλάβης :D :D

Τυχαίο; Δε νομίζω :Ρ
 
Σύντροφε,οι πάντα επιτηρούντες και αναφέροντες στα κεντρικά ενετόπισαν τον ρεφορμιστικό σου οίστρο και προσεπάθησαν να σε τιμωρήσουν διά τής προκλήσεως βλάβης εις το α/φος ώστε να μήν δυνηθής να ταξιδεύσης δι'αυτού.

Πλήν όμως φαίνεται πως κάτι λάθος έκαναν στον συγχρονισμό και η βλάβη εξεδηλώθη μετά το ταξίδιόν σου.

Ετέρα εξήγησις είναι ότι επίτηδες έπραξαν ούτω,ώστε να θεωρηθής "γκαντέμης".

Προχώρει λοιπόν εις τον ζωμόν τού θέματος.

Ο σύντροφος υπεύθυνος τού οργανωτικού με καπιταλιστικές καταβολές παλαιοφιλελευθέρων αρχών άνευ τέλους...
 
Η νύχτα πέρασα δύσκολα. Ο ύπνος δε με έπαιρνε με τίποτα. Λίγο ότι τα παγκάκια δε ήταν άνετα, λίγο η αδρεναλίνη και το άγχος ότι θα με πάρει ο ύπνος, και δε θα μπω στο Β787, άλλα το μεγαλύτερο ήταν οι ειδήσεις μερικές μέρες πριν.
Λόγο βλάβης του Β787, ακυρώθηκαν πάρα πολλά δρομολόγια του, και στην θέση βάζανε το άθλιο Β734. Μετά από 2 ώρες ύπνου (σε στυλ λαγοκοιμήθηκα), στις 5 ξύπνησα για το check in. Τις θέσεις τις επέλεξα μέσω του manage your booking της LOT, και αρκετές ώρες μελέτης σε φόρουμ, διάλεξα τις κατάλληλες θέσεις. Στο δρομολόγιο Βαρσοβία – Πράγα επέλεξα την θέση 28J, μια επιλογή άριστη, θα αναφερθώ σε αυτή, σε λίγο. Με το boarding pass έτοιμο, κατευθύνθηκα προς τον έλεγχο μετάλλων, με κανένα πρόβλημα και βρεθήκαμε στο χώρο των αφορολογήτων (θεός να τα κάνει), μετά την βόλτα, μετακινήθηκα προς την πύλη μου (0240) όπου το όνειρο μας περίμενε για να μπούμε και γευτούμε και εμείς το Dreamliner.

Το boarding time, ήταν προγραμματισμένο για τις 0635, άλλα δε υπολογίσαμε μαζί με τον ξενοδόχο. Ο καιρός μας χάλασε μέσα δε μερικά λεπτά. Από τους + 2 που ήταν έπεσε στα -6 με γερή χιονόπτωση, με πρόβλημα σε όλες τις πτήσεις, λόγω του De Icing. Η νέα ώρα αναχώρησης έγινε από 0705 σε 0805 λόγο του χιονιού. Εγώ καρδιά, πάει θα ξαναπάω στην βαρετή Πράγα με ένα ακόμα ποιο βαρετό Β734 και οικονομική. Που να με βάζανε jump seat, με 734 δε πετάω, Πλήρωσα Β787 με Β787 θα πετάξω. ΤΕΛΟΣ! 0720 πριν ξεκινήσει το boarding, από το μικρόφωνο ακούγονται μερικά ονόματα. Είναι διάφορα άτομα που κέρδισα με τον ‘ιδρώτα’ τους το upgrade. Δυστυχώς στο group αυτό δε είμαι (καλύτερα για εμένα, ποιο εύκολα να πάρω safeties για μένα και για μερικά λαμόγια ;Ρ ), και 0730 μπαίνουμε στο αεροπλάνο. Η bussines class και premium economy μπαίνουν από την μπροστινή φυσούνα και η οικονομική από την πίσω.
 
Thanasis_U2":3lygrrcs said:
ποιο εύκολα να πάρω safeties για μένα και για μερικά λαμόγια

Ευχαριστώ, τις περιμενω. Πίστεψέ με είναι ΠΟΛΥ εύκολο να πάρεις και στην Business. Aπλά τα ζητάς... :D (μαζί με κουταλοπίρουνα, μαξιλάρι, κουβερτα). Μόνο ποτήρι δεν έχω πάρει ακόμα.
 
Thanasis_U2":1njuoscx said:
...καλύτερα για εμένα, ποιο εύκολα να πάρω safeties για μένα και για μερικά λαμόγια ;Ρ ...
Να 'σαι καλά Θανάση.
Σου έχω στείλει πμ με την καινούρια μου διεύθυνση.
 
Τελικά B787 περισσότερες λεπτομέρειες?
 
Στο Β787 απευθυνεσαι;
 
Top