www.airlinequality.com - τέτοια διαφορά?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Γιατί όλα αυτά τυχαίνουν στους άλλους και όχι σε εμάς; Ειλικρινά μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι αυτές οι περιγραφές είναι 100% αντικειμενικές αν όχι αληθινές.

Την καλύτερη εξυπηρέτηση της ζωής μου την είχα τον Αύγουστο που μας πέρασε σε ένα ATR της ΟΑ από Κωνσταντινούπολη προς Αθήνα, με ένα απίστευτα φιλικό προσωπικό (το οποίο βοήθησε και μία φίλη μου που φοβόταν, να ξεπεράσει το φόβο της) και εξαιρετικό γεύμα.
 
Tο θέμα είναι πως βλέπω κάποια πράγματα για τις ΟΑ τα οποία είναι πραγματικά αληθινά και τα αναφέρουν πολλά άτομα
:arrow: Αγενές πλήρωμα
:arrow: Παλαιά αεροσκάφη
:arrow: Αεροσκάφη Μακεδονικών αντί Ολυμπιακών
:arrow: Καθυστερήσεις

Εν αντιθέσει με τη φιλενάδα της την Α3 που όλοι λένε τα καλύτερα για το friendly και helpful προσωπικό της...
 
Πω πω θαψιμο. Ενταξει, ολοι εχουμε πεταξει με την ΟΑ και ξερουμε τι προσφερει. Δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα. Ο καθενας μπορει να πει οτι του κατεβει. Ισα ισα που νομιζω οτι τα πραγματα εχουν βελτιωθει πολυ. Ενταξει δεν ειναι και Singapore Airlines, αλλα δεν ειναι και ετσι ακριβως οπως το παρουσιαζουν. :?
 
Και εγώ πιστεύω ότι υπερβάλλουν, όχι μόνο στα σχόλια για ΟΑ και Α3, αλλά γενικώς. Η συντριπτική πλειονότητα των απόψεων για όλες τις αεροπορικές εταιρίες είναι αρνητικά. Αλλά, βέβαια, υπάρχουν πολλοί που γράφουν τη γνώμη τους έχοντας ταξιδέψει το πολύ μία φορά. Είναι δυνατόν να είναι αντικειμενικοί;;;
 
I ypervoli einai kako pragma, oxi oti den yparxei sto vathos kapoia alithia. An ondos i istoria me to kapnisma einai alithia einai aparadektoi.
 
George":2ete7d6k said:
Είναι δυνατόν να είναι αντικειμενικοί;;;

Γιατί να μην είναι :?: Πιστεύω ότι το προϊών που προσφέρει μια εταιρεία πρέπει να είναι σε κάθε της πτήση το ίδιο και να μην εξαρτάτε από την ώρα που πετάω, το πλήρωμα και άλλα πράγματα. Όλες οι πτήσεις πρέπει να είναι οι ίδιες. Και στις καλές εταιρείες είναι έτσι. Οπότε είτε εγώ πετάξω μια φορά είτε δέκα θα έχω την ίδια εντύπωση. Μη βλέπεις στις Ο.Α. που η πτήση εξαρτάτε σε μεγάλο βαθμό από το πλήρωμα.

Σίγουρα όμως τα περισσότερα «trip reports» στην αναφερόμενη σελίδα αποκλείετε να είναι 100% αληθινά. Και δεν μιλάω μόνο για αυτά των ελληνικών εταιρειών. :(
 
Η συγκεκριμένη ιστιοσελίδα είναι απαράδεκτη..και δεν αναφέρομαι σε αυτά που λέει για την Ο.Α κτλπ............ Απλώς όποια εταιρία τους πληρώνει(βλ.διαφημίσεις ) ξαφνικά κερδίζει όλους τους διαγωνισμούς . ¨Εχω πετάξει τοοοοοοοοοοσες φορές με Ο.Α και ποτέ δεν είδα το πλήρωμα να καπνίζει..και ξαφνικά 2 άτομα αναφέρουν αυτό το γεγονός? Ε και γιατί δεν τους φωτογράφιζαν να απωληθούν,αφού είναι παράνομο το κάπνισμα στο αεροσκάφος ? :rolleyes: :rolleyes: Είναι κρίμα γιατί όταν θες να κλείσεις μία πτήση πάντα θες γνώμες αλλα το συγκεκριμένο είναι............. ας είναι καλά τα trip reports στα airliners.gr,airliners.net ;)
 
Ναι, Άκη, συμφωνώ μ' αυτό που λες. Το προϊόν της κάθε εταιρίας πρέπει να είναι σταθερό. Αλλά περισσότερο ήθελα να πω ότι οι γενικεύσεις που κάνουν ορισμένοι στο skytrax είναι υπερβολικές. Εννοώ για γνώμες του τύπου: "τους έπιασα να καπνίζουν στο galley, άρα σ' αυτή την εταιρία όλοι καπνίζουν, ενώ απαγορεύεται" ή "έχυσαν τον καφέ επάνω μου και δε μου ζήτησαν συγγνώμη, άρα όλοι οι υπάλληλοι είναι αγενείς" ή "μου σέρβιραν έναν καφέ και μου χαμογέλασαν, άρα είναι επαγγελματίες". Γενικώς, οι περισσότερες απόψεις που εκφράζονται σ' αυτό το site έχουν πάρα πολλά εύκολα συμπεράσματα, γι'αυτό εννοούσα ότι δεν μπορεί να είναι αντικειμενικές. Μιλάω για όλες τις εταιρίες φυσικά, όχι μόνο για τις ελληνικές.

Και βέβαια, συμφωνώ απόλυτα με τον dtrach, ότι ένα site που δέχεται πληρωμένες παρουσιάσεις-διαφημίσεις αεροπορικών εταιριών, δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό στις κρίσεις του για τις αεροπορικές εταιρίες αυτές και τους ανταγωνιστές τους!!!
 
Sorry, ρε george λάθος τα κατάλαβα (γιατί μου τυχαίνει τόσο συχνά αυτό). Απόλυτα σύμφωνος με τα λεγόμενά σου.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top