E-Ticket OA

Προχτές που ήμουν στο LGAV και περίμενα στις αναχωρήσεις, σε ένα από τα check in των Ο.Α. για τους προορισμούς εσωτερικού, η οθόνη μία έδειχνε το logo των ΟΑ και μία ένα λογότυπο "e-ticket" με μπλε γράμματα όπου το "e" ήταν ακριβώς το ίδιο με το λογότυπο του Internet Explorer. Τι γίνεται; Κάνουν δοκιμές;
 
Από σήμερα, όλοι οι μεγάλοι προορισμοί εσωτερικού υποστηρίζονται από ηλεκτρονικό εισιτήριο by default και από το σύστημα Galileo.
 
Την Πέμπτη που μας πέρασε, πήγα στη Φιλελλήνων να αλλάξω το εισητήριό μου, και με ενημέρωσαν πως τα εισητήρια πια είναι ηλεκτρονικά. Έτσι, έφυγα με ενα καομμάτι χαρτί στο χέρι και όχι με το κλασικό εισητήριο... Τέλος εποχής για τα εισητήρια της Ολυμπιακής λοιπόν..... Καιρός ήταν....
 
IATA":pw1l545e said:
Στέλεχος των ΟΑ με ενημέρωσε ότι από την ερχόμενη εβδομάδα ξεκινάει το ηλεκτρονικό εισιτήριο και μια εβδομάδα μετά και στα συστήματα κρατήσεων. Για να δούμε!

13/7 πέταξα με Ολυμπιακή, με εισιτήρια κλεισμένα στη Συγγρού από την αρχή της εβδομάδας, και η ευχάριστη έκπληξη....ηλεκτρονικό εισιτήριο (άσχετο αν μετά στο check-in οι υπάλληλοι ήταν λίγο στον κόσμο τους και ρώτησαν και στα δύο σκέλη "Πού είναι το εισιτήριό σας; ). Πάντως δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα. Επιτέλους, αν και θα μου λείψουν τα χάρτινα εισιτήρια. Ελπίζω να μην καταργήσουν και τα boarding pass, όπως σχεδιαζουν...
 
AirNewZealand":5zw37cpq said:
Ελπίζω να μην καταργήσουν και τα boarding pass, όπως σχεδιαζουν...

Τι σχεδιάζουν;;; Ε, τέλος, δεν πάμε καλά σε αυτό τον κόσμο!
 
Τελικά στο μυαλό μου είχα την υπηρεσία Skip της All Nippon Airways, η οποία όμως δεν καταργεί τα boarding pass...

Περισσότερα εδώ

Sorry για το off-topic...
 
καλησπέρα,
μπήκα στο site http://www.airshop.gr για να αναζητήσω πτήση από kgs για ath όπως ήταν λογικό μου έβγαλε πτήσεις της aegean και της ολιμπιακής. στις πτήσεις της aegean μου έβγαζε ότι πετούσα με Avro RJ100 Avroliner(όπως λογικά είναι) στις πτήσεις με ολυμπιακή όμως μου έδειχνε ότι πετούσα με Avro RJ70 Avroliner !!! απ' ότι γνωρίζω αυτό δεν είναι λογικό! γιατί συμβαινει αυτό?
 
manos_p":3q478j2k said:
στις πτήσεις με ολυμπιακή όμως μου έδειχνε ότι πετούσα με Avro RJ70 Avroliner !!! απ' ότι γνωρίζω αυτό δεν είναι λογικό! γιατί συμβαινει αυτό?

Αυτό συμβαίνει στις πτήσεις με ATR που για κάποιο λόγο το "σύστημά" τους το εμφανίζει ως ARJ-70. Τα 737 εμφανίζονται κανονικά.
 
Έχω μια απορία...

Οι ΟΑ ως γνωστόν εφαρμόζουν e-ticket σε πολλούς domestic προορισμούς. Παρόλα αυτά, δοκιμάζοντας κάποια κράτηση από το site σου λέει ticket collection point details(με το αεροδρόμιο αναχώρησης σαν τέτοιο σημείο)...
Εφόσον έχουμε e-ticket δε θα έπρεπε να μην αναφέρεται κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον να ενημερώνεται ο πελάτης για το e-ticket?

Γιατί μπαμπά?
 
Πράγματι αυτό είναι περίεργο, το βγάζει σε όλους, αλλά την περασμένη εβδομάδα που έκλεισα εισιτήριο ενώ έγραφε για ticket collection μου το έβγαλε τελικά ηλεκτρονικό.
 
Top