E-Ticket OA

.......αρα τελικα δλδ , δεν χρειαζεται να περασεις απο καπου για να το παρεις στο χερι ? πηγαινεις απ'ευθειας για check-in ? με καποιο e-mail στο χερι ?
 
gioannis":3na372rv said:
.......αρα τελικα δλδ , δεν χρειαζεται να περασεις απο καπου για να το παρεις στο χερι ? πηγαινεις απ'ευθειας για check-in ? με καποιο e-mail στο χερι ?

Απευθείας στο τσεκίν, εμένα μέχρι τώρα δε μου έχει χρειαστεί κανένα έγγραφο (μόνο ταυτότητα). Καλό είναι να έχεις τυπώσει μια απόδειξη πάντως.
 
jerry":2ws3fsjv said:
Παρόλα αυτά, δοκιμάζοντας κάποια κράτηση από το site σου λέει ticket collection point details

ειναι οντως περιεργο και μαλλον αποτελει τις τελευταιες αναλαμπες του χαρτινου. το καλοκαιρι απο Ρωμη ενω εκλεισα e-ticket και πηρα κωδικο και τα παντα και τυπωσα εισητηριο, χρειαστηκε να περιμενω 2 ουρες και να κοντεψω να χασω και το αεροπλανο προκειμενου να μου τυπωσουν χαρτινο για να πρoχωρησω στο check in! επειδη μιλαμε για ΟΑ, ας πουμε οτι μεχρι του χρονου το καλοκαιρι θα εχει λυθει και αυτο.

οσο για τη boarding pass στην αμερικη εχει σχεδον καταργηθει και αυτη. κανεις check in απο ιντερνετ και πας κατευθειαν gate, η τυπωνεις αυτοματα την καρτα επιβιβασης σε μηχανημα στο αεροδρομιο. αν εχεις αποσκευες τυπωνεις και τα καρτελακια τους και τις παραδινεις κατευθειαν για σκαναρισμα. και εδω παει να το μισο-καταργησει η Αιγαιου αλλα οι υπαλληλοι της εχουν ενα ψιλοερωτα με το μηχανημα καρτων επιβιβασης στο gate και ετσι σου πετανε την εκτυπωση με σκοπο να σου τυπωσουν την κλασσικη.
υπομονη..σιγα σιγα θα αποβαλλουμε τα κολληματα του παρελθοντος![/quote]
 
νεοτερα..
σημερινη μου κρατηση προς Ρωμη ενω δινει αριθμο κρατησης, δεν δινει αριθμο εισητηριου με αποτελεσμα να πρεπει να το παραλαβω απο το αεροδρομιο πριν την πτηση. ποιο το νοημα του e-ticket, λοιπον?
επισης...ξερει κανεις αν μπορω να το παρω το χαρτινο μερικες μερες νωριτερα, ή θα πρεπει να σκοτωθω να φυγω απο τη δουλεια μου 3 ωρες νωριτερα για να περιμενω σε ολες τις ουρες των ΟΑ?? (εκδοτηρια, check in και φυσικα gates).
ουφ....
 
Θα έλεγα να περιμένεις 1-2 μέρες διότι μπορεί να σου έρθει νέο mail που να έχει τον αριθμό του εισιτηρίου. Σε μένα έτσι συνέβη.
 
bari":1jqo907p said:
νεοτερα..
σημερινη μου κρατηση προς Ρωμη ενω δινει αριθμο κρατησης, δεν δινει αριθμο εισητηριου με αποτελεσμα να πρεπει να το παραλαβω απο το αεροδρομιο πριν την πτηση. ποιο το νοημα του e-ticket, λοιπον?
επισης...ξερει κανεις αν μπορω να το παρω το χαρτινο μερικες μερες νωριτερα, ή θα πρεπει να σκοτωθω να φυγω απο τη δουλεια μου 3 ωρες νωριτερα για να περιμενω σε ολες τις ουρες των ΟΑ?? (εκδοτηρια, check in και φυσικα gates).
ουφ....

Μίλα με το 9666666 ή στείλε email στο telsales παπί olympic-airways.gr με τα στοιχεία της κράτησης να διευκρινήσεις αν πρέπει να παραλάβεις χάρτινο (και να σου πουν από που μπορείς να το παραλάβεις) ή θα σου στείλουν ηλεκτρονικο.
 
jerry":3e24mkgl said:
Θα έλεγα να περιμένεις 1-2 μέρες διότι μπορεί να σου έρθει νέο mail που να έχει τον αριθμό του εισιτηρίου. Σε μένα έτσι συνέβη.
+1 από εδώ..Κ σε 'μενα το confirmation του booking έγινε περίπου μια μέρα μετά.(έκλεισα τέλη Σεπτέμβρη για Δεκέμβρη κ Γενάρη αντίστοιχα)
Λογικά τώρα θα 'χεις κ τα τίκετ νάμπερς.. ;)

Καλωσήρθα..
 
δεν εχω απολυτως τιποτα ακομα. παντως χτες που βρεθηκα στο Βενιζελο καθησα στην τεραστια ουρα κανενα 25λεπτο για να παραλαβω τα εισητηρια και η κοπελλια που τα τσεκαρε μου απαντησε οτι μπορω να παω κατ ευθειαν για check in, δεν χρειαζεται να μου δωσουν χαρτινο.
στην ερωτηση μου γιατι λεει η κρατηση πρεπει να παραλαβω χαρτινο εισητηριο απο pickup point from the airport η απαντηση ηταν "τι να σας πω".
πριν ξεκινησω για το ταξιδι θα κανω το σταυρο μου και κανενα-δυο τηλεφωνα ακομα...
 
χεχ..Αθάνατη Ελλάς..( Με χιουμοριστικό ύφος η χρησιμοποίηση της καραμέλας,μη με φάτε.. :rolleyes: )..Γι'αυτό να έκλεισα τα αεροπορικά από μεγάλο ιντερνετικό-ταξιδιωτικό<Φοβού τους Δαναούς :p>.. (εφόσον πρόκειται για μέσω ιντερνετ)
Αnyway..Μην ανχώνεσαι..ή αλλιώς..Χαλαρά..Θα πετάξεις.. (Λογικά :evil: )
 
Καλησπέρα σε όλους.Το χάρτινο απόκομα το κρατάτε γιατί το σύστυμα δεν είναι πάντα ενημερωμένο για το E-tkt σας και εμείσ σαν τσεκ ίν πρέπει να σας περάσουμε τον αριθμό του εισητιρίου αλλιώς δεν φαίνεσται στην πτήση.Τον αριθμό αυτό δεν μπορούμε να τον μαντέψουμε.Να κρατάτε τα αποκόματα σας παρακαλούμε είναι η αρχή και δυσκολευόμαστε.Από την άλλη για τους επιβάτες είναι ότι καλήτερο. :)
 
Top