Easyjet

Η σελίδα με τις πληροφορίες του στόλου της παραμένει με τελευταία στοιχεία αυτά του 2007 προ GB
 
Καταρχήν, καλές γιορτές σε όλους!

aakunz":n8arg3o5 said:
...στην ελληνική έκδοση μεταφράζουν το "hold baggage" ως χειραποσκευή...

:mrgreen:

Κανόνας: αποφεύγουμε την ελληνική και χρησιμοποιούμε τις αγγλικές/γαλλικές/γερμανικές/ιταλικές/ο,τιδήποτε εκδόσεις ιστοχώρων, ανάλογα με την έδρα της εταιρείας, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Μια δική μου ερώτηση, για όσους έχουν ταξίδεψαν ΠΡΟΣΦΑΤΑ με την Easyjet από Αθήνα, είχαν ΜΟΝΟ μία χειραποσκευή και τύπωσαν ΜΟΝΟΙ τους την κάρτα επιβίβασης (online check-in).

Όταν πήγατε κατευθείαν στην έξοδο, μετά τον έλεγχο, μέτρησαν τις διαστάσεις της χειραποσκευής; Έχουν έναν "οδηγό" για όσους περνάνε από check-in και οι εμπειρίες σε ξενόγλωσσα fora, είναι διαφορετικές. Αλλού, στην έξοδο, αναγκάζουν τον κόσμο ακόμη και αν... το χερούλι περνάει ένα πόντο το άνω όριο του "οδηγού", να πληρώσει για τη βάλει στο χώρο αποσκευών, ενώ υπάρχουν και οι περιπτώσεις που δεν δίνουν σημασία.

Το πρόβλημα δημιουργείται από τη στιγμή που η Easyjet έχει μικρότερα όρια (η ΒΑΑ λέει 56χ45χ25 και η Easyjet δίνει 55x40x20, 30% λιγότερο όγκο!) , με αποτέλεσμα οι τυποποιημένες διαστάσεις για "cabin bags" ακόμη και από μεγάλους κατασκευαστές (π.χ. Samsonite), να το ξεπερνούν κατά τη μία ή την άλλη διάσταση (αλλά όχι ογκομετρικά). Συν τοις άλλοις, όταν κάποιος ταξιδεύει με χειραποσκευή έχει μέσα σε αυτήν ευαίσθητα αντικείμενα ή/και αντικείμενα υψηλότερης αξίας, τα οποία ενδέχεται να μην... καλοπεράσουν (ή να τα ξαναδεί), αν αναγκαστεί να τη δώσει.

Αν κάποιος/-α, λοιπόν, έχει σχετική εμπειρία, ας την παραθέσει.
 
Μήπως τελικά είμαστε Easy μα#%@&*λάκες;

Τον ερχόμενο Μάιο, επ' ευκαιρίας γενεθλίων, σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξίδι οικογενειακώς.
Χωρίς να έχω στο μυαλό μου κάτι συγκεκριμένο ξεκίνησα να ψάχνω.
Μία από τις αναζητήσεις μου ήταν το Λονδίνο.
Ψάχνοντας τιμές, δρομολόγια κλπ παρατήρησα το εξής απίστευτο στην ιστοσελίδα της Easyjet:

Αν οι πτήσεις επιλεγούν ξεκινώντας την κράτηση από Αθήνα το κόστος είναι μεγαλύτερο απ' ότι αν επιλεγούν ξεκινώντας την κράτηση από Gatwick.

Συγκεκριμένα, αν "κλείσουμε" τις πτήσεις με την εξής σειρά:
11/5: πτήση 8744 Αθήνα - Λονδίνο Gatwick
15/5: πτήση 8745 Λονδίνο Gatwick - Αθήνα
μας βγαίνει ένα σύνολο 279,54,€ για δύο ενήλικες και ένα βρέφος (χωρίς αποσκευές και ασφάλιση).
Άρα το παραπάνω ταξίδι κοστίζει: 279,54€

Αν, χωρίς να αλλάξουμε την ουσιαστική σειρά του ταξιδιού, επιλέξουμε τις πτήσεις με την εξής σειρά:
15/5: πτήση 8745 Λονδίνο Gatwick- Αθήνα
11/5: πτήση 8744 Αθήνα - Λονδίνο Gatwick
μας βγαίνει ένα σύνολο 251,20€ για δύο ενήλικες και ένα βρέφος (χωρίς αποσκευές και ασφάλιση).
Άρα αυτή τη φορά το ίδιο ταξίδι, την ίδια ημερομηνία, για τα ίδια άτομα κοστίζει: 251,20€.
Δηλαδή 28,34€ πιο ακριβά
Επειδή τα παραπάνω μου προξένησαν μεγάλη εντύπωση, επανέλαβα τη διαδικασία βήμα προς βήμα έχοντας και τις δύο σελίδες "ανοιχτές". Δηλαδή έκανα τις κρατήσεις και με τους δύο τρόπους παράλληλα.
Παρατηρώντας το "κόστος των επιλογών" (εκεί που αναλύονται οι φόροι κλπ), η μόνη διαφορά είναι στο ναύλο.
56,10€ ανά ενήλικα στη μία περίπτωση, 70,27€ στην άλλη.


Παραθέτω (κάνοντας copy & paste) την ανάλυση του κόστους για κάθε μία από τις δύο περιπτώσεις:
Περίπτωση α:
Κόστος των επιλογών σας
easyJet flight
ανά ενήλικα ή παιδί €56.10
(ανά άτομο)

Τέλη διαχειριστή αεροδρομίου και κρατικοί φόροι τρίτων μελών
ανά ενήλικα ή παιδί €54.50
(ανά άτομο)

Χρέωση ανά νήπιο (κάτω των 2 ετών) €30.00
(ανά νήπιο)

Συνολικό τέλος αποσκευών και αθλητικού εξοπλισμού €0.00
(συνολικό κόστος)

Συνολικό οφειλόμενο ποσό:
2 ενήλικες, 1 νήπιο (κάτω των 2 ετών) 251.20€
(συνολικό κόστος)



Περίπτωση β:
Κόστος των επιλογών σας

easyJet flight
ανά ενήλικα ή παιδί €70.27
(ανά άτομο)

Τέλη διαχειριστή αεροδρομίου και κρατικοί φόροι τρίτων μελών
ανά ενήλικα ή παιδί €54.50
(ανά άτομο)

Χρέωση ανά νήπιο (κάτω των 2 ετών) €30.00
(ανά νήπιο)

Συνολικό τέλος αποσκευών και αθλητικού εξοπλισμού €0.00
(συνολικό κόστος)

Συνολικό οφειλόμενο ποσό:
2 ενήλικες, 1 νήπιο (κάτω των 2 ετών) €279.54
(συνολικό κόστος)


Από τα παραπάνω συμπεραίνουμε ότι άλλος ναύλος ισχύει για κάποιους και άλλος για κάποιους άλλους και δυστυχώς, απ' ότι φαίνεται, τα περισσότερα τα πληρώνουμε όσοι κάνουμε κράτηση από την Ελλάδα.
 
Πιθανότατα έχει να κάνει με το ότι από Λονδίνο οι τιμές είναι σε στερλίνες και με τη μετατροπή σε ευρώ κερδίζεις... Η στερλίνα από όσο ξέρω έχει πέσει.
 
Δε νομίζω να "φταίει" αυτό.
Όποιο νόμισμα και να ζητήσεις να σου "δείξει", υπάρχει διαφορά στις τιμές.
Αν το "σφάλμα" οφειλόταν στην ισοτιμία €/στερλίνας, δε θα υπήρχε σύμπτωση στο κόστος των φόρων.
Η μόνη διαφορά είναι στο κόστος του ναύλου, δηλαδή στα έσοδα της εταιρείας.
Τα έσοδα που αφορούν τρίτους (φόροι) παραμένουν ίδια και στις δύο περιπτώσεις.

Σε στερλίνες τα ποσά είναι τα εξής:
περίπτωση α: 218,58,
περίπτωση β: 266,94.
:wall:
 
Easyjet EZY5327

Σήμερα είχα μια ενδιαφέρουσα εμπειρία : πτήση από Gatwick προς Marseille κ ενώ όλα κυλούσαν ομαλά, κατά την διάρκεια της προσγείωσης κ ενώ το Α319 βρισκόταν μόλις μερικά μέτρα πάνω από το διάδρομο (τόσο ώστε να τον βλέπω από το παράθυρο μου, μπροστά από το φτερό) ο πιλότος εγκατέλειψε κ προχώρησε σε 2ρο aproach. Φυσικά υπήρξε αναστάτωση, κ διάφορες αντιδράσεις από τους επιβάτες.Ο 1st officer 2-3 λεπτά μετά, μας ενημέρωσε ότι η εγκατάλειψη έγινε εξαιτίας της ειδοποίησης του πύργου ελέγχου για traffic.

Η απορία μου είναι ποιοι άλλοι λόγοι μπορούν να οδηγήσουν σε abord? μπροστά από το Α319 βρισκόταν ένα μικρο ιδιωτικό τζετ που λογικά είχε καθαρίσει τον διάδρομο(αφού προπορευόταν 1,5 με 2λ, κρίνοντας από το U ελιγμό πάνω από την πόλη)κ γενικά δεν υπήρχε κάποιο αφος σε taxi ή σε κίνηση(κάτι που εύκολα διακρίνεται στο MRS, που δεν έχει άλλωστε κ την τρομερή κίνηση). Επίσης δεν υπήρχε πρόβλημα αέρα στην περιοχή, κ οι 2 προσεγγίσεις ήταν πολύ ομαλές.
 
καλης περα σας και παλι,

λοιπον, ειχα κανονησει να παω με μια φιλη μου στην γερμανια τον αλλο μηνα. Αλλα επειδη λογοι ''ανωτερης βιας'' (βλεπε επεκτση εξεταστικης) δε θα μπορεσει να ερθει, αλλα μπηκε αλλο ατομο στην θεση της που θα ηθελε να ερθει.

και σασ ρωτω,
οταν της παραγγειλα το εισητηριο (το οκοτβρη) ειχα βαλει στο εισητηριο και παραδοτεα βαλιτσα και speedy boarding pass.
κανοντας την αλλαγη του ονοματος μου βγαζει

Τέλη για την αλλαγή ονόματος επιβάτη (1 x €30.00) €30.00
Τέλη για την αλλαγή πτήσης –
Συνολική διαφορά ναύλου €94.00
Αλλαγές νηπίων –
Χρέωση άμεσης επιβίβασης –
Παραδοθέντες αποσκευές και αθλητικός εξοπλισμός €0.00
Συνολικό κόστος

αυτο τι σημαινει? οτι πρεπει να ξαναπληρωσω την αποσκεη και την αμεση επιβηβαση ή οχι?
email η εταιρια δυστηχω δε εχει και δε μπορω να επικοινωνησω μαζι τους.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 
Thanasis_U2":s4699tcy said:
email η εταιρια δυστηχω δε εχει και δε μπορω να επικοινωνησω μαζι τους.

http://www.easyjet.com/EL/EnLkoLvwvnoie/index.html

Για να μας υποβάλλετε το ηλεκτρονικό σας μήνυμα:

https://easyjet.custhelp.com/cgi-bin/ea ... er/ask.php

Το τηλεφωνικό μας κέντρο είναι ανοικτό από τις 10:00 έως τις 22:00, Δευτέρα έως Παρασκευή, και από τις 11:00 έως τις 19:00, Σάββατο και Κυριακή (τοπική ώρα ΗΒ). Μπορείτε να μιλήσετε σε κάποιον από τους αντιπροσώπους μας στα παρακάτω νούμερα. Παρακαλούμε σιγουρευτείτε ότι καλέσατε το σωστό νούμερο. Εάν καλέσετε λάθος νούμερο, ίσως το τηλεφώνημά σας να μην αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά και έγκαιρα.

Σημειώστε ότι το κέντρο εξυπηρέτησής μας μπορεί να σας υποστηρίξει μόνο στις ακόλουθες γλώσσες: Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά ή Ισπανικά.

* στην Ελλάδα, 210 353 0300
 
Όσον αφορά τα προηγούμενα post του φίλου για τις τιμές ανάλογα το αρχικό σκέλος του ταξιδιού θα ήθελα να ρωτήσω πως μπόρεσε και είδε δρομολόγια με το return date να είναι πριν το πρωτο σκέλος του ταξιδιού.
Επίσης να αναφέρω ενδεικτικά πως την μεγάλη λαμογιά για λονδίνο την κάνει η BA.

Τιμές από το UK site της BA για Αθήνα - Λονδίνο - Αθήνα
16/3 08:55 ΒΑ0631 128,62 Pounds or 144 Euro
19/3 20:00 BA0634 77 Pounds or 82.91Euro

Τιμές από το GR site της ΒΑ για Αθήνα - Λονδίνο - Αθήνα
16/3 08:55 ΒΑ0631 128,62 Pounds or 144 Euro
19/3 20:00 BA0634 121.47 pounds or 136 Euro
 
djgrego07":sk0cy86u said:
...θα ήθελα να ρωτήσω πως μπόρεσε και είδε δρομολόγια με το return date να είναι πριν το πρωτο σκέλος του ταξιδιού...[/b]
Απλά, επιλέγεις πρώτα το σκέλος Λονδίνο-Αθήνα (με ημερομηνία πχ: 15/05/2009) και ύστερα επιλέγεις το σκέλος Αθήνα-Λονδίνο με ημερομηνία προγενέστερη (πχ: 11/05/2009).
Κατόπιν, το σύστημά τους τοποθετεί τις πτήσεις σε ημερολογιακή σειρά από μόνο του.
Δοκίμασέ το και θα δεις ότι γίνεται.
 
Top