Easyjet

Mηπως ξερουμε αν πουληθηκαν τα 321 της εταιρειας,γιατι χθες στο Γκατγουικ υπηρχαν 4.
 
Ενδιαφέρον άρθρο για την EasyJet

EasyJet: "Γκρίζο" καλοκαίρι βλέπει ο Χατζηιωάννου
Συνεχίζεται και σήμερα η πτώση της μετοχής της easyJet σε ποσοστό 2,92%, στις 299,25 πένες.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της ηλεκτρονικής έκδοσης της Times (του Λονδίνου), σημαντική πτώση κατέγραψε χθες η μετοχή της easyJet στον απόηχο της είδησης ότι ο διευθύνων σύμβουλος της αεροπορικής εταιρείας χαμηλού κόστους προχώρησε σε πώληση περίπου του 50% του μεριδίου που κατέχει στην εταιρεία.

Την ίδια στιγμή, ο ιδρυτής της easyJet Στέλιος Χατζηιωάννου τόνισε πως θα ακολουθήσει ένα "γκρίζο" καλοκαίρι.

Ο Andy Harrison, δ/νων σύμβουλος της εταιρείας, συγκέντρωσε 1,3 εκατ. στερλίνες με την πώληση 400.000 μετοχών, κίνηση που θεωρείται ότι συνδέεται με το διαζύγιό του. Σε προσωπικούς όμως λόγους απέδωσε και ο εκπρόσωπος Τύπου της easyJet, την πώληση του συγκεκριμένου όγκου μετοχών. Ο Harrison κατέχει πλέον 438.598 μετοχές, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται 155.815 μετοχές λόγω μεταβίβασης κυριότητας στις 8 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο μετοχικού σχήματος.

Από την πλευρά του ο ιδρυτής της easyJet, μιλώντας στο Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ, εμφανίστηκε “ιδιαίτερα ανήσυχος” για τις κρατήσεις της καλοκαιρινής σεζόν, εξαιτίας των αυξανόμενων ρυθμών ανεργίας.

Όπως αναφέρεται, ο κ. Χατζηιωάννου βρίσκεται σε αντιπαράθεση με το διοικητικό συμβούλιο της εταιρείας, καθώς υποστηρίζει ότι ο στόλος των 170 αεροπλάνων δεν πρέπει να αυξηθεί και ότι θα πρέπει να δοθεί έμφαση στα μερίσματα που θα αποπληρωθούν στο μέλλον.

“Προσβλέπουμε στο τρίμηνο που ολοκληρώθηκε το Δεκέμβριο, όταν ο κύκλος εργασιών μας πήγε καλά. Τώρα όμως αυτό αποτελεί ιστορία και η συγκυρία έχει αλλάξει” ανέφερε ο κ. Χατζηιωάννου.

Τέλος ένα άλλο σημείο που προβληματίζει τον Ελληνοκύπριο ιδρυτή της easyJet είναι η πτώση της στερλίνας έναντι του δολαρίου.

Πηγή:
http://www.capital.gr/news.asp?Details=666457
 
Λετε να υπαρξει κανενα προβλημα? Γιατι εχω ηδη κανει 2 κρατήσεις με την εταιρια για το καλοκαιρι.
Σε μια απο αυτες ειχα και περιπετειες γιατι αλλαξε η τιμη του εισητηριου μετα απο 10 μερες που το εκλεισα εγω λογω πτωσης της λιρας και ετσι εχασα 12 ευρω.
Παντως ελπιζω να μην αρχισει να εχει ακυρωσεις πτησεων αν δουν οτι δεν εχουν πολλες προκρατησεις....
 
Δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει κανενα προβλημα με οτιδηποτε στην easyjet. Για περισσοτερα ομως μπορειτε να δειτε εδω

http://www.easyjet.com/common/img/q1_20 ... tement.pdf
(εχετε λιγο υπομονη γιατι το λινκ ισως καθυστερησει να ανοιξει τη σελιδα)
 
morpheus78":222wwflu said:
Λετε να υπαρξει κανενα προβλημα? Γιατι εχω ηδη κανει 2 κρατήσεις με την εταιρια για το καλοκαιρι.
Σε μια απο αυτες ειχα και περιπετειες γιατι αλλαξε η τιμη του εισητηριου μετα απο 10 μερες που το εκλεισα εγω λογω πτωσης της λιρας και ετσι εχασα 12 ευρω.
Παντως ελπιζω να μην αρχισει να εχει ακυρωσεις πτησεων αν δουν οτι δεν εχουν πολλες προκρατησεις....

Η easyjet είναι η λιγότερο πιθανή εταιρεία για προβλήματα, ακόμα και οι bookies δίνουν 1:100 απόδοση για χρεωκοπία, όταν στη SkyEurope δίνουν 1:5

Μην μπερδεύουμε χλωρά και ξερά: απλά πρόκειται για φυσικές διαδικασίες σε μια σχετικά εύρωστη και υγιώς λειτουργούσα ιδιωτική εταιρεία (τουτέστιν, ουδεμία σχέση με το κρατικοδίαιτο φαγοπότι της ΟΑ, ή την υπερδανεισμένη ΝΕ)

Η easyjet έχει πολύ καλές πληρότητες σε ATH/SKG και όχι μόνο δεν πρέπει να αναμένεται μείωση δρομολογίων, μάλλον πύκνωση (στη Θεσ/νίκη)

Όσο για τις εξελίξεις με τη Λίρα, δεν πιστεύω να υπονοείς ότι σε χάλασαν γενικώς? Επιτέλους το Λονδίνο έγινε προσιτό!
 
πριν λιγο καιρο ο στελιος γκρινιαζε για επικινδυνα ανοιγματα της εταιριας... τα νουμερα μεχρι στιγμης τον διαψευδουν....

τωρα λεει για πεσμενο καλοκαιρι... ισως...

αλλα μου μοιριζει "μαζεμα" μετοχων απο τον κυπριο επιχειρηματια...


anyway σε μια περιοδο κρισης αυτος που εχει τη μικροτερη επιπτωση ειναι αυτος που πουλαει φτηνα και με μεγαλο περιθωριο κερδους.. βλεπε easy, ryan. ο λαος τα μπανια του θα τα κανει απλως δε θα πεταξει με lufthansa.
 
Σημειώνει βέβαια ότι ο στόλος των 170 δεν πρέπει να αυξηθεί όταν έχει ακόμα 100 Α319 on order
 
προφανώς βλέπει μπροστά...

πως η κρίση δε θα αφήσει ανεπηρέαστη και την ΕasyJet !!

Μη ξεχνάτε πως η ευρωπαϊκή χώρα που έχει πληγεί περισσότερο από την οικονομική κρίση είναι η Μεγάλη Βρετανία.

Νομίζετε πως ο άνεργος Άγγλος το καλοκαίρι θα πάει διακοπές; Και κακά τα ψέμματα, αυτή είναι η κύρια αγορά που στοχεύει η Easy.

Οπωσδήποτε θα επηρεαστούν οι οικονομικές καταστάσεις της εταιρίας το καλοκαιρί και ο Στέλιος βλέπει την απαξίωση της μετοχής να έρχεται... Τη στιγμή που όλοι είναι "μαζεμένοι" εσύ δε μπορείς να σπαταλάς χρήματα και να επεκτείνεσαι ή αν το κάνεις παίρνεις ένα μεγάλο ρίσκο...
 
και καλα κανει...προσεχει για να εχει...ιδιαιτερα οταν η πιθανοτερη ημερομηνια καποιας εμφανους ανακαμψης της οικονομιας δεν ειναι ακομη ορατη...απλα κανει ενα συμμαζεμα ο ανθρωπος και καλα κανει...
 
θυμιζω απλως πως τα μεγαλυτερα ανοιγματα της εταιριας εγινε την περιοδο μιας πολυ σημαντικης κρισης για την αεροπορια.... την πειριοδο μετα την 11/9/2001... και θυμιζω πως ηταν τοτε που η εταιρια εκανε switch σε airbus και μαλιστα με μια πολυ μαζικη παραγγελια. την ιδια ακριβως περιοδο η ryan εκανε μαζικη παραγγελια για 738. επισης λιγο πριν αρχισει να ανακαμπτει η αγορα... η easy του stelios αγορασε το μαιο του 2002 την go, κατα την αποψη μου καθοριστικης σημασιας κινηση για την μελλοντικη αναπτυξη της εταιριας.

η περιοδος κρισης ειναι περιοδος ευκαιριων για οσους εχουν χρηματα.

δεν ειναι τυχαιο που η ryan ξανατολμισε να αγορασει την lingus τωρα.. και ειμαι σιγουρος πως θα τα καταφερνε αν αντι για ryan την λεγανε airfrance, ba, klm...

τα καλοκαιρινα νουμερα δεν αργουν ακι θα δουμε τελικα αν ο στελιος μπλοφαρει η οχι. εγω πιστευω πως απλως θελει να ισχυροποιησει τη μετοχικη του θεση οσο το δυνατο φθηνοτερα.
 
Top