Επάγγελμα Αεροσυνοδός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
'Ελα μου ντε.Εγώ πρίν ένα χρόνο περίπου είχα πάει στα OPEN DAYS της EMIRATES...Πέρασα τις 2 πρώτες φάσεις αλλά η τρίτη ήταν στο Dubai.Και δε πήγα λόγω οικονομικού θέματος....Μακάρι να δούλευα σε μια ελληνική στη χώρα μου.Αλλά δυστυχώς.......
 
Eσυ αδαμαντια22 εισαι απο αθηνα? open days στην αθηνα ειχε? Εγω ειμαι κ θεσσαλονικη και αυτο τα κανει ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα.... Οταν ειχα ευκαιρια για συνεντευξη στην aegean ειχα πληροφορηθει διαφορα περιεργα για μισθους χαμηλους και ετσι δεν πηγα αθηνα να το τολμησω....
 
Ναι Αθήνα μένω.....open days είχε τον Μάρτιο κ τον Απρίλιο....τώρα δε ξέρω πότε θα ξανα έχει....μάλλον τ χρόνου!!πάντως αξίζει να πάς σε αυτές τις εταιρίες...μιλάμε για οργάνωση και πολύ καλή συμπεριφορά!!στα open days.. δεν είχα καθόλου άγχως γιατί ήταν πάρα πολύ φιλικοί!!Άχεις την τσέπη δε το συζητώ..πρέπει να πάς!!
 
Επισης ειχα παει και στην ολυμπαικη για συνεντευξη...με αυτη τη χοντρη που εκανε συνεντευξη.Σε εμενα ζυγαρια δεν εβγαλε.Απλως μου ειπε οτι ειμαι πολυ ομορφη και οτι της εκανα πολυ καλη εντυπωση.αλλα βεβαια δε με ξανακαλεσε..πως να μη τη κανω καλη εντυπωση αφου ειμαι 1.70 και 58 κιλα...
 
Βρε Αδαμαντια μου, σταματα να λες "κοριτσια" οταν αναφερεσαι σε μελη που γραφουν στο φορουμ!!! Και εγω και ο Αλεξ και ο Πετρος (υποθετω, μιας και δεν τα ξερω προσωπικα τα παιδια) αγορια ειμαστε!!!

Ναι στην παλια ΟΑ ειχε και αγορια, και στη νεα εχει μερικα, και στην Ευρωπη δινουν δυνατοτητα και σε αντρες να κανουν τη δουλεια αυτη!!! Φιλικα στο λεω και για στειο, οχι προσβλητικα!!!

Για οσα λες στην ΕΚ, ναι ολα καλα φαινονται απο εξω... μεσα ομως ειναι αθλια... ημουν χρονια εκει και εκανα και προσληψεις οποτε ξερω... να θεωρεις τον εαυτο σου τυχερη που δεν μπορεσες να πας... Αυτο παντως με την 3 συνεντευξη να ειναι στο Ντουμπαι, πρωτη φορα το ακουω... εκτος και αν αλλαξε τον τελευταιο καιρο... οτι ειχαμε να παρουμε η να κοψουμε, το παιρναμε σε μια η δυο μερες στην Αθηνα η οπου αλλου μας στελνανε...

Ξερω οτι η αρχη για να φυγεις ειναι δυσκολη και η περιοδος αυτη εξαιρετικα δυσκολη μιας και οι εταιρειες τωρα σιγα σιγα αρχιζουν να παιρνουν... Πριν ομως πατε καπου καλο ειναι να ξεκαθαρισετε στο μυαλο σας γιατι αυτη η εταιρεια παιρνει κοσμο... Παιρνει κοσμο γιατι ολοι φευγουν λογω απαραδεκτων συνθηκων, η παιρνει κοσμο γιατι εξαπλωνεται (νεα αεροπλανα, νεοι προορισμοι στο δικτυο κτλ κτλ)

Η ΕΖΥ παιρνει κοσμο οπως και η Swiss καιπολλες αλλες, οπου ξερω οτι ισως στην Ελλαδα δεν εχουν καλη φημη, αλλα ειναι τρομερες εταιρειες τουλαχιστον για αρχη... οποτε ανοιξτε τα ματια σας και δειτε τι γινεται και προς τα δυτικα της Ελλαδας και μη μενουμε μονο Ελλαδισταν και μεση Ανατολη...
 
Δηλαδη εσυ ποια λες οτι ειναι καλη σαν εταιρεια και οτι αξιζει?
 
Δηλαδη η emirates δε λεει?δεν φαιρονται καλα??
 
ειναι μια εταιρεια και αυτη και η Καταρ και η Ετιχαντ που ψαχνουν για σκλαβους... σε θαμπωνουν με σπιτια δωρεαν στο χλιδατο και χρεωκοπημενο Ντουμπαι, το οποιο ειναι το πιο βαρετο μερος να ζεις... αλλα οταν εισαι στο αεροπλανο υποφερεις. Μπορει ο προυσταμενος να σε διωξει επειδη το κραγιον σου ειναι κοκκινο, η επειδη φερθηκες ευθεως (προσοχη, ουτε καν αγενως) σε εναν ινδο απαιτητικο, αγενη και παραλογο επιβατη. εδω να αναφερω οτι το 99,9 % των επιβατων τετοιων εταιρειων ειναι ινδοι (με οτι αυτο συνεπαγεται) δε λεω λεπτομερειες μην φανω ρατσιστης αλλα οσοι κανατε χατζ κτλ ξερετε τι εννοω...
δεν υπαρχει υποστηριξη απο πουθενα, εισαι απλα ενα αναλωσιμο υλικο χωρις αξιπρεπεια και υποσταση με μικρη ημερομηνια ληξεως...

θεωρω καθε ευρωπαικη εταιρεια καλυτερη απο αυτες. Οταν λεω ευρωπαικη δεν περιλαμβανω τισ ελληνικες, εκει ξερουμε τι γινεται. Εδω υπαρχει αξιοκρατεια, ο νομος σε καλυπτει, μπορει να εχεις ψωμακια η πεταχτα αυτια, η και να σου λειπει ενα αυτι...( Εχουμε και παιδι με ενα αυτι, εχει ακουστικο πορο αλλα οχι πτερυγιο, και απισης εχουμε και κοπελα με ξθλινο προσθετο ποδι) Αλλα εφ οσον εχεις τα προσοντα που αναφερα και ο Φιλτατος Αλεξ διαφημισε, τοτε η εταιρεια υποχρεουται να σε προσλαβει. Και οριο ηλικας τα 64, μιας και στα 65 βγαινεις σε συνταξη. Εχω γραψει σχετικα ποστς οταν καποια εταιρεια που θεωρω αξιολογη παιρνει ( οπως παλιοτερα εγραψα οτι η Easyjet, Lufthansa, Swiss και Air New Zealand εκαναν προσληψεις) και ειπα κιολας οτι αν καποιος θελει βοηθεια να μου στειλει πμ, αλα μονο ενα παιδι μου εστειλε και ηθελε να μαθει περισσοτερα. Οι αλλοι δεν ξερω γιατι κολλανε και περιμενουν ποτε θα αποφασισει η Μεζιτη να τους παρει...

Οπως ειπα, καθε αρχη ειναι δυσκολη, και εγω 5 εταιρεις αλλαξα μεχρι να φτασω καπου καλα, αλλα αν δεν κανεις το πρωτο βημα τοτε δεν προκειται να ερθει κανεις να σε τραβηξει...
 
DLTKIR":70kzzhxc said:
Καλησπερα στην παρεα! Αδαμαντια, Αλεξ, SX Petro και ολους τους υπολοιπους!

τα σχολια που εγιναν για το Ελενακι καθως και για τον τροπο που επιλεγει τα "κοριτσια" της, λιγο πολυ τα ξεραμε ολοι, μιας και στην Αιγαιου τα ιδια εκανε... Και αναφερομαι και στα κριτιρια εμφανισης, και στο καθεστως τρομοκρατιας και αναφορων που θεσπισε και σε σθγκεκριμεμες συμπεριφορες που "αναζητα" στους υπαλληλους της.

Αλεξ, θα συμφωνησω με τα περισσοτερα που γραφεις σχετικα με τα προσοντα... Οπως ομως βλεπουμε, και απο την δεσποινιδα που μας παρουσιασε την κατα τη γνωμη μου ταπεινωτικη συνεντευξη της, και απο γνωστους που εχω που περασαν συνεντευξεις αναλογου επιπεδου, το Ελενακι μας (και χρονια της πολλα γιατι γιρταζει!) δεν εδωσε σε πολλους, η μαλλον σε πολλες την ευκαιρεια να αναφερθουν σε αυτα τα προσοντα και να δειξουν τον ενθουσιασμο και τη θεληση που εχουν για δουλεια. Οταν πιανεσαι απο νυχια, μαλλια, αυτια, κλεισε το ματι να δω αν εβαλες καλα τη σκια στη γωνια, σηκωσε το πουκαμισσο να δω αν εχεις ψωμακια (ο Χριστος και η Παναγια) δηλαδη μεχρι που μπορει να φτασει καποιος για να ταπεινωσει εναν ανθρωπο??? Δωθηκε ποτε σε αυτη τη δεσποινιδα, η ευκαιρεια να πει στην ψυχοπαθη το γιατι θελει να κανει αυτη τη δουλεια????

Ο καθε ανθρωπος εχει απωθημενα και οι σχετικοι ξερουν γιατι αυτη τα βγαζει ετσι. Αλλα καπου πρεπει να μπαινει και ενα οριο. Εκτος απο το οτι η Μεζιτη προφανως ηδονιζεται ταπεινωνοντας κοσμο, αθελα της καταπατει και βασικους νομους εργατικου δικαιου...εδω θα αναφερθω παρακατω.

Σ αυτο που διαφωνω Αλεξ, ειναι στο θεμα του μεσου. Θεωρω οτι στον ιδιωτικο τομεα, ειναι πολυ ευκολοτερο να μπει καποιος επειδη γνωριζει σχετικους. Δε θα θελα να ξανα αναφερθω στη φιλη μου που μπηκε στην ΟΑ χωρις καν να περασει συνεντευξη... οπως και πολλες αλλες κοπελες με αστερισκους διπλα στα ονοματα τους, κατευθειαν απο Αιγαιου. Δεν αντιλεγω οτι πολυ σωστα γιναν και αξιοκρατικες συνεντευξεις, με ψυχολογους και τα σχετικα, ωστοσο πολυ μπηκαν και απο την πισω πορτα.

Πεταξσ τις προαλλες με ΟΑ, ημουν ενστολος, και με πλησιασε η προυσταμενη, μου φερθηκε αψογα, μου εδωσε και ανφορα να γραψω, ανεφερα 3 ονοματα απο τα 4 πληρωματα μιας και η τεταρτη εκτος απο μη προσεγμενη εμφανιση ηταν και αγενεστατη και το σερβις κρατησε ωρες και το φαγητο μου ηρθε κρυο. Οταν η προυσταμενη διαβασε την αναφορα μου, παγωσε και μου ειπε "τις καψατε τις κοπελλες, αν το δει αυτο η υπευθηνη πληρωματων θα τις απολυσει" οποτε την εσκισα και εκανα αλλη.

Ασχετο αυτο απλα να παρηγοριουνται οσοι και οσες δεν μπηκαν σε αυτο το καθεστως τρομοκρατιας αντιγραφο της Αιγαιου και να σκεφτονται να φευγουν προς τα εξω. Εδω κανεις δε θα σας ζητησει να σηκωσετε μπλουζες (ξερεις οτι αυτο σηκωνει καταγγελια?) να δειξεις αυτια κτλ κτλ. Εδω ρωτανε οσα δε ρωτανε εκει... Σου δινουν δηλαδη ευκαιρεια να πουλησεις τον εαυτο σου και κοιτανε τι μπορεις να κανεις μ αυτα που εχεις, και οχι τι δεν μπορεις να κανεις με αυτα που δεν εχεις...

Εγω θα ριξω μια ιδεα... Για μπειτε οσοι απο εσας (και εγω απο εδω μαζι σας) στην ιστοσελιδα της ζουγκλας, και ριξτε ενα ε μαιλ στο Μακη...

Καλη τυχη σε ολους παιδια... και μην ξεχνατε το http://www.cabincrew.com http://www.aviationjobsearch.com Στην Ευρωπη και δη στην Αγγλια, το ονειρο σας μπορει να γινει πραγματικοτητα αρκει πραγματικα να το θελετε... και θα ζειτε αξιοπρεπως και θα δουλευετε σε αξιοκρατικες εταιρειες και δε θα παιρνετε τρεις και εξηντα... Και γραφτε τους ολους!

θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να συμφωνήσω μαζί σου DLTKIR,και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..μιας και πρόκειται για μια ψυχοπαθή γυναίκα,που σαφώς παραβίασε νόμους και κανονισμούς από το εργατικό δίκαιο σχετικά με την διεξαγωγή μιας επαγγελματικής συνέντευξης,για αυτό άλλωστε θέλησα να της κάνω και μήνυση,δεν θα πλήρωνα κιόλας,μιας κ η μητέρα μου είναι δικηγόρος αλλά και ένας πολύ ήρεμος άνθρωπος που μου είπε πως δυστυχώς δεν θα μπορούσαμε να έχουμε αποδείξεις..(τι και αν υπήρχε διαχωριστικό τζάμι στο γραφείο της Μεζίτη,και οι υπόλοιπες κυρίες που δούλευαν στα διπλανά γραφεία είδαν μέρα μεσημέρι μια κοπέλα να στέκεται όρθια και να σηκώνει το πουκαμισό της,σαν σκηνή από τις Nine 1/2 Weeks,δεν πιστεύω πως θα έλεγαν ή θα κατέθεταν όσα είδαν,με κίνδυνο να χάσουν τις δουλείες τους..)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top