Επάγγελμα Αεροσυνοδός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Τι να πω ρε παιδια η γυναικα πρεπει να ειναι ηλιθια.Δεν τη ελεγχει κανεις την συγκεκριμενη?
 
Διαβάζοντας όλες αυτές τις χρήσιμες καταθέσεις απόψεων/μαρτυριών για το συγκεκριμένο χώρο τόσο για Ελλάδα όσο και εκτός, θέλω να εκφράσω κάποιες απορίες μου για όσους ίσως μπορούν να απαντήσουν, όσον αφορά αυτή τη κυρία, διότι είναι αρκετές οι αρνητικές μαρτυρίες υπό πρόσληψη συνοδών από τη συγκεκριμένη. Πρώτον, εξόσων γνωρίζω οι υποψήφιες/οι εξετάζονται/αξιολογούνται από συγκεκριμένη επιτροπή που απαρτίζεται και από άλλα στελέχη της εταιρίας + πιλότους. Δεύτερον στις δικές μας εταιρίες ( ΟΑ/Α3) όπου δεσπόζει η κυρία, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο??, μόνη της αξιολογεί τις υποψήφιες ?? εισηγείται η επιτροπή και αυτή έχει το τελικό λόγο για το "μόντελινγκ" σκέλος ?? Τόσο "δυνατό βύσμα" έχει και παραμένει τόσα χρόνια σε αυτό το πόστο ??, μήπως έχει δημιουργηθεί παραμυθένιος δράκος από τις δυσταρεστημένες/αποτυχούσες υποψήφιες αφού ποτέ καμία μαρτυρία δεν έχει προχωρήσει νομικά πλέον πάρα πέρα ( διότι η συμπεριφορά της από πολλές μαρτυρίες είναι εξευτιλιστικές αλλά και πολλάκις παράνομες ) Δεν ελέγχεται μετά από τόσες καταγγελίες ούτε από την εταιρία που κατ'επέκταση δυσφημεί??
Διαφορετικά έχοντας διαβάσει εδώ μέσα και θετικές απόψεις για τη κυρία, διερωτώμαι μήπως είναι σωστή και η πλέον κατάλληλη αντικειμενικά για το συγκεκριμένο πόστο αλλά και τον εργοδότη??
 
θα ήθελα πραγματικά να μου παραθέσετε σε ποιό κείμενο από τις 76 σελίδες του συγκεκριμένου foroum,διαβάσατε τις θετικές απόψεις για τη συγκεκριμένη κυρία,πραγματικά θα ήθελα να το δω..όσο για αυτό που λέτε και υποστηρίζετε ότι οι υποψήφιοι ιπτάμενοι φροντιστές εξετάζονται και από τους πιλότους..τι να πω..τα σχόλια δικά σας..αν είναι δυνατόν..στην πρώτη φάση/συνέντευξη σαφώς υπάρχει επιτροπή από άτομα της εταιρείας όπως ψυχολόγους και διάφορους υπεύθυνους της εκάστοτε αεροπορικής εταιρείας..αλλά τον κύριο και τελευταίο λόγο πλέον,από ότι φαίνεται τον έχει η κυρία..μάλλον σας διέφυγε παραπάνω στο σχολιό μου ότι στο τέλος της συνέντευξης μου ανακοίνωσε η ίδια η κυρία,μόνη της,χωρίς κανέναν/καμία συνάδελφό της πως με "κόβει",πιστεύω πως αν υπήρχαν και άλλα μέλη της επιτροπής μέσα στο χώρο,δεν θα έπραττε τόσο αυθαίρετα..όσο για το "παραμυθένιος δράκος",σας παρακαλώ..πρώτον είμαι αρκετά μεγάλη για να πιστεύω σε παραμύθια..και δεύτερον με κάνατε και γέλασα..να είστε καλά..μάλλον θα διαθέτεται έντονη αίσθηση του χιούμορ...
 
Καταλαβαινω οσα λετε για το πως να κανουμε αυτη τη σκυλα να φυγει... Δε νομιζω οτι χρειαζονται μαρτυρες να πουν οτι ειδαν τη μεζιτη να ζητα παραλογα πραγματα απο υποψηφιες... μπειτε οσοι ειχατε εμπειρειες αναλογες στο http://www.zougla.gr οπου υπαρχει λινκ για να στειλετε μηνυμα στο Μακη, και αφηστε αυτον να το ερευνησει...
 
Ναι σωστα παιδια να κανουμε ολοι διαμαρτυρια για αυτην την υποθεση και πιστευω πως θα γινει καποια ετευνα!!
 
Εγω αν θελετε ,πορω να κανω μια αναφορα αλλα να κανουν και αλλα κοριτσια για αυτο...
 
Δεν είμαι του επαγγέλματος...Απλώς διαβάζω τί γράφεται σε αυτό το topic και βγαίνω απ'τα ρούχα μου! :rant: Εννοείται οτι συμφωνώ απόλυτα με τα νεύρα σας για όσα εξευτελιστικά (κατά γενική ομολογία) κάνει το εν λόγω άτομο...Αλλά ρε παιδιά,πλάκα κάνουμε;; H κυρία αυτή κάνει οτι κάνει εδώ και κάμποσα χρόνια (αν καταλαβαίνω σωστά)! Δεν άρχισε να το κάνει χθες....O DLTKIR έπρεπε να σας πει οτι έχετε δικαιώματα και πρέπει με κάποιο τρόπο να τα αναζητήσετε;; Nα δώσει link του Μάκη κτλ;; Γιατί αν τόσο καιρό δεν έχει μιλήσει κανένας είναι απόλυτα φυσιολογικό να συνεχίζεται αυτή η αρρωστημένη κατάσταση! Τέλος πάντων...
Ας γίνει μια συντονισμένη διαμαρτυρία! Αλλιώς τα φαινόμενα αυτά θα συνεχίζονται και θα συνεχίζονται! Και κάθε τρεις και λίγο θα βλέπουμε διαμαρτυρίες στο forum από κάποιον που τον έκανε καψόνι η κυρία ψυχοπαθής!


Y.Γ.1 Έστω και ανώνυμα όσοι για κάποιους λόγους φοβούνται,ας διαμαρτυρηθούν στο link που έδωσε ο DLTKIR
 
ADAMANTIA22":3ryl36tk said:
Εγω αν θελετε ,πορω να κανω μια αναφορα αλλα να κανουν και αλλα κοριτσια για αυτο...
ναι θα κάνω και εγώ αναφορά,γιατί να κρυβόμαστε????άλλωστε δεν ισχυριζόμαστε κάποιο ψέμα ή αναληθές στοιχείο..ADAMANTIA22,όποτε μπορείς στείλε μου πμ για να συντονίσουμε τις κινήσεις μας..ωστόσο όποια άλλη κοπέλα θέλει ή της έχει τύχει κάτι αντίστοιχο από τη συγκεκριμένη κυρία,παρακαλώ θερμά έστω και ανώνυμα να μας βοηθήσει...και όλα αυτά τα κάνουμε για έναν και μόνο λόγο..να σταματήσουν πια οι αυθαιρεσίες και οι αδικίες απέναντι σε νέα άτομα που αγαπούν το επάγγελμα και θέλουν να προσφέρουν σε αυτό.σας ευχαριστώ..
 
Αγαπητή κυρία Diakylie86, απαντώντας στα σχόλιά σας για την αρχική πάρα πάνω τοποθέτησή μου για την συμπεριφορά της εν λόγω κυρίας που αρκετές κοπέλες με το δίκαιο τους μέμφονται και κατηγορούν, σας ανταπαντώ με τα παρακάτω σχόλια, διότι η συζήτηση με επιχειρήματα και ανταλλαγή απόψεων μπορεί να φέρει αποτέλεσμα.
1/ Δεν θυμάμαι μέσα σε τόσες σελίδες που είχα διαβάσει τα σχετικά καλά σχόλια για τη κυρία
2/ Συμπερασματικά από διάφορες τοποθετήσεις άλλων στο τόπικ ( π.χ alex) κατανοώ ότι είναι σύνθετο το θέμα και οι προϋποθέσεις πρόσληψης συνοδών ( όχι ότι δεν συμφωνώ τουλάχιστον για περιπτώσεις ευνοϊκών προσλήψεων κάποιων – κοινώς βύσμα – άσχετα αν πρόκειται για δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα / δυστυχώς όλα γίνονται πάντα και παντού, αρκεί να μην είναι ο κανόνας, οπότε πάντα υπάρχουν οι «κατάλληλοι/λες» περιπτώσεις δύστροπων ή πολύ τυπικών ανθρώπων/υπευθύνων σε αυτές τις θέσεις)
3/ Μου κάνει εντύπωση γι αυτό και αναφέρθηκα παραπάνω ,πως αυτή η κυρία διατηρεί αυτή τη θέση τόσα χρόνια ( πΟΑ/Α3/νΟΑ και ίσως στη μελλοντική ΟΑ3) και μετά από τόσες αναφορές για αντίστοιχες περιπτώσεις σαν τη δική σου, δεν την «κουνάει» κανείς από τη θέση της.
Εν κατακλείδι όμως ως υπόθεση εργασίας, δέχομαι ότι είναι μοναδική /ικανότατη και ο, τι άλλο, για να συμπεριφέρεται έτσι έχοντας ανεξέλεγκτες δικαιοδοσίες που μπορεί να κάνει ο, τι θέλει /προσλαμβάνει ή απορρίπτει αυθαίρετα όποια κοπέλα/υποψήφια δεν της αρέσει ( είτε για επί πλέον κιλά, τατού και άλλες μπούρδες κλπ, εκτός των ουσιαστικότερων προσόντων, διότι μη μας πει η κυρία, ότι όλες οι εργαζόμενες κοπέλες είναι προδιαγραφών μοντέλου, θα τρελαθούμε, βλέπουμε και κούκλες αλλά βλέπουμε και ευτραφείς τάπες, που σημαίνει είτε βύσμα έχουν είτε ουσιαστικά προσόντα!)
ΟΜΩΣ είναι διαφορετικό θέμα ο οποιοσδήποτε εργοδότης ( ιδιαίτερα στον ιδιωτικό τομέα ) είτε μέσα από επιτροπές ή ειδικούς κλπ, να απορρίπτει έναν υποψήφιο εργαζόμενο διότι δεν πληροί τα προσόντα που ζητάει π.χ αποτυγάνει σε γραπτές ή προφορικές εξετάσεις, ψυχολογικά τέστς, ειδικά προσόντα, ξένες γλώσσες, χαρακτήρα κλπ ) και είναι άλλο θέμα να σε «γδύνει» ο/η εξετάζων/ζουσα για να δει πόσα «ψωμάκια» έχεις, αν έχεις τατού στη κοιλιά σου ή στο σβέρκο σου κλπ….., αυτό είναι και εξευτελιστικό και εργασιακά παράνομο ( έως σεξουαλική παρενόχληση, ασχέτως αν πρόκειται περί εξετάζουσας κυρίας )
Νομίζω κακώς η μητέρα σου / δικηγόρος σε απέτρεψε να κάνεις επίσημη τουλάχιστον αναφορά στην εταιρία και όπου δει ή να προχωρήσεις νομικώς τα δέοντα, ιδιαίτερα τώρα που βρήκες και μαρτυρία δεύτερης πρόθυμης κοπέλας ( ίσως βρεθούν κι άλλες), για να κινηθείτε αναλόγως προς τη εταιρία και προσωπικά στην ίδια, διότι έτσι και δημοσιότητα μπορεί να πάρει το θέμα, αλλά και κάποια διακαιότερη αξιοκρατικά εξέλιξη για τις επόμενες υποψήφιες κοπέλες!
 
AOA με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη ως προς αυτά που λες παραπάνω..κάποιος ,κάποια στιγμή θα πρέπει να βάλει τέρμα στις αυθαιρεσίες..ειδικά όταν προέρχονται από ένα συγκεκριμένο άτομο..εγώ δεν θα ήθελα να μιλήσω για "βύσματα",στέκομαι μόνο στην απαράδεκτη/αντιεπαγγελματική συμπεριφορά της κυρίας..μαζί σου διαφώνησα κυρίως ως προς τους "παραμυθένιους δράκους" που είχες αναφέρει με αρκετή δόση ειρωνείας..γιατί θεωρώ πως δεν θα ήθελες σε καμία περίπτωση να βρισκόσουν στη δική μου θέση ή άλλων που προσπάθησαν απλά να κυνηγήσουν το όνειρό τους..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top