Επάγγελμα Αεροσυνοδός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Ετσι παιδια,,, καντε οργανωμενες κινησεις...το θεμα με την τρελλη το αρχισα στο νημα "διακρισεις στα ιπταμενα πληρωματα" (αν σας μεινει χρονος ριξτε καμια ματια)οταν πεταξα με αυτους και ειδα στο περιοδικο οτι αναφερεται στα πληρωματα καμπινας ως " τα κοριτσια"... μακαρι να ειχα εκεινη την παλιοφυλλαδα να το χρησιμοποιουσαμε... εγω εστειλα ηδη ενα γραμμα σ αυτους, τον περασμενο Νοεμβρη...

παιδια ολοι μαζι καντε το.. και ξερω και πολλα αγορια που εμειναν απ εξω που θα χαρουν να συμμετασχουν... τιποτα δεν εχετε να χασετε... εγω ειμαι στο εξωτερικο και δεν μπορω να κανω και πολλα πολλα...το μονο που μπορω και κανω και θα κανω, ειναι να ενημερωνω για το ποιες εταιρειες παιρνουν και οποιοι θελησετε να κανετε αιτηση, τοτε με πμ θα τα περασουμε μαζι...

Καλη δυναμη...Θεε μου μεχρι ποτε η Ελλαδα θα ανηκει φαινομενικα στην ευρωπη, ουσιαστικα ομως σε χωρες του τριτου κοσμου???? Θλιβομαι καθε φορα που σκεφτομαι οτι πανω απο 100 ατομα ειμαστε στη British...οχι οτι και εμεις δεν εχουμε προβληματα ειδικα τωρα με απεργιες, αλλα τουλαχιστον εχουμε δικαιωματα, αξιοκρατια και ισοτητα...

παιδια δεν ειστε μονοι,,, και αφου εχετε το ονειρο, θα το πετυχετε... να θυμαστε ομως οτι και στον τοπο του κανεις δεν
αγιαζει...


(στο λινκ απο το τρωκτικο που ανφερθηκε μια δεσποινις, αναφερθηκα και εγω παλιοτερα. δε θυμαμαι αν εχει βαλει καποιος λινκ, αλλα αν θελετε να το βρειτε, βαλτε "Ελενη μεζιτη" στο http://www.google.com και θα σας το βγαλει. (βεβαια προλαβε καποιος καλοθελητης και την υποστηριξε με τα χιλια)

υγ...ο λογος που κανεις δεν την κουναει απο τη θεση της, μιας και απορρησε καποιος, παρ ολες τις αναφορες, ειναι απλα γιατι μεχρι τωρα οι αναφορες γινοταν εδω, και οχι καπου που θα επιαναν τοπο!
 
Παιδια αν θελετε να κανουμε καποια παραπονα ναι.Αλλα οχι μονο 2 ατομα.Οποιος θελει να κανει διαμαρτυρια να συννενοηθουμε ολοι μαζι και να τ κανουμε ταυτοχρονα.Γιατι αν ειναι μαζικη η συμμετοχη πιστευω πως κατι θα κανουμε!!
Ας προσπαθησουμε να κανουμε κατι για αυτο γτ για μενα αυτο το επαγγελμα ειναι τα παντα αλλα λογω αυτης της κυριας η οποια κοβει ελπιδες κοριτσιων δε μπορω να το πραγματοποιησω.Παντα ονειρευομουν να γινω αεροσυνοδος απο μικρη και ακομη το λαχταρω οσο τιποτα αλλο στο κοσμο...
 
Ότι θα γινόταν απο το forum να ξεκινήσει "κίνημα" ούτε που το περίμενα! Το είδαμε και αυτό! :wall:
 
για όλα τα πράγματα υπάρχει μια αρχή..μόνο το αγγούρι έχει δύο!!!ααα..και μια μαντινάδα για το εικονίδιο σου Socrates..
όσο τσε την τσεφαλή σου να χτυπείς
δεν πρόκειται να ανοίξει
για να χωρέσει μια ιδέα
σαν τσ'αυτή
που όλα θα τα διαλύσει..

υγ:πραγματικά όταν είδα αυτό το εικονίδιο,μου ήρθε αυθόρμητα η μαντινάδα..χωρίς παρεξήγηση κιόλας..για να μην ξεχνάμε και τις παραδόσεις μας
 
Έτσι έτσι! Και να μην ξεχνάμε και το χιούμορ! Είναι απαραίτητο! Εύχομαι να μη χρειαστεί να βγάλεις μαντινάδες για αυτό το εικονίδιο: :deadthread:
:D :D
 
Διάολε τς απολιμάρες σου μου χάλασες το σπίτι
στα ιντερβιού για συνοδός να πέφτω στη Μεζίτη!

Βάνει κοπέλια στη σειρά σα νάτουναι φαντάροι
τσι κοπελιές βαριομετράει με μάτι σα καντάρι!

Μα θα βρεθεί ο κουζουλός που θα τη συνεφέρει
και οι κλωτσιές πούθε έρχονται κι εκείνη δε θα ξέρει!
 
Μα καλά, είναι δυνατόν να συντονίζετε τις κινήσεις σας δημοσίως σε ένα φόρουμ; Έχετε υπ' όψιν σας ποιος ή ποια μπορεί να σας διαβάζει αυτή τη στιγμή;
 
Όσο διαβάζω αυτό το θέμα τόσο περισσότερο απαξιώνεται στα μάτια μου το επάγγελμα της αεροσυνοδού.

Είναι δυνατόν οι wannabe αεροσυνοδοί να απευθύνεστε στις μελλοντικές συναδέλφους σας, αποκαλώντας τες "κορίτσια" και να θέλετε να σας πάρουμε στα σοβαρά;
Είναι επιχείρημα το "είμαι αδύνατη, νέα, όμορφη και πτυχιούχος για ποιό λόγο δε με προσέλαβε η Μεζίτη";
Κατά τη γνώμη μου, η κα Μεζίτη βρίσκει και τα κάνει. Επιβάλοντας το νόμο της στα "κορίτσια" επιστρέφει στην εταιρεία για την οποία εργάζεται τον (παχυλό) μισθό της στο πολλαπλάσιο .
Όταν εσείς οι ίδιες δεν καταλαβαίνετε ότι δεν είναι επιχείρημα το παραπάνω, τότε οι ελπίδες σας για καριέρα σε αυτό το επάγγελμα είναι μηδαμινές.
Είναι μηδαμινές, επειδή κάποια στιγμή θα πάψετε να είστε νέες, θα σταματήσετε να είστε "δροσερές", θα πάρετε 3-4 κιλά λόγω κάποιας εγκυμοσύνης και τότε θα χρειαστεί να αλλαχτούν τα λουλούδια στο βάζο γιατί δε θα είναι πλέον "φρέσκα" όσο τα καινούρια που αγοράστηκαν. Στην Ελλάδα άλλωστε τα "όμορφα, αδύνατα και πτυχιούχα κορίτσια" είναι αρκετά. Δεν ξέρω αν είναι πολλά, αλλά είναι υπέραρκετα για να καλύψουν τις ανάγκες μιας αεροπορικής εταιρείας.

Αισθάνομαι μεγάλη σιγουριά όταν πετάω με άλλες εταιρείες (πχ Lufthansa) στις οποίες τα πληρώματα δεν είναι "δροσερά" αλλά μεγαλοκυρίες και μεσήλικες κύριοι. Βλέπετε, σε άλλες εταιρείες εργάζονται και άνδρες ως πληρώματα καμπίνας. Όχι μόνο "κορίτσια".
Αντίθετα, δε θέλω ούτε να φανταστώ την πιθανότητα έκτακτης ανάγκης σε πτήση ελληνικής εταιρείας.

Εν κατακλείδι,
λόγω έλλειψης εναλλακτικών επιλογών "ο γάιδαρος θα συνεχίσει να πετάει μόνο με Aegean-Olympic",
αλλά θα τον εξυπηρετούν πάντα "κορίτσια".
 
Γιατί δε θέλεις να φανταστείς τι θα γίνει σε περίπτωση ανάγκης;Η συζήτηση δεν αφορά κάποιες/ους που θέλουν ΝΑ γίνουν Ι/Σ-Φ;Αυτό είναι διαφορετικό θέμα.
 
Μα καλά λέει!

Ο ρόλος ενος ΙΦ η μιας αεροσυνοδού ποιός είναι στο σκάφος;

Να σερβίρει χυμό και γκαζόζα ή να πρωτοστατήσει σε περίπτωση εκκένωσης ή άμεσης ανάγκης;

Τη Μεζίτη τη νοιάζει να σερβίρουν τα next top model (Σεράινα έχεις μέλλον τελικά!) αλλά αν γίνει κανα κακό (μακριά απο όλους μας) , να δώ πως οι κυρίες των 47 κιλών και 12ποντων τακουνιών θα σώσουν ζωές.

Και αυτό είναι η μεγαλύτερη αφέλεια της Μεζίτη που τελικα είναι μάλλον ψυχασθενής αλλά και της όποιας Μεζίτη κάνει κουμάντο στα (ο θεός να τα κάνει HR των ΟΑ / Α3 γιατί αυτές έμειναν και όχι για πολύ) που αντί να βάζει αναλογία 2-2 αντρών γυναικών , αποτάσσεται τους άρρενες εκτός και αν είναι μέσον (τα μάθαμε και αυτά απο πρώτο χέρι) και βάζει σερβιτόρες στον αέρα.

Αλλά δε βρίσκεται καμία ή κανείς να τη σπάσει στο ξύλο να αγιάσει το χέρι του που επειδή έτσι γουστάρουν στερούν απο Αγόρια και κορίτσια που πραγματικά ξέρουν την ευθύνη του επαγγέλματος και αντι τούτου προτιμά να ικανοποιέι τους μεσήλικες που θα βλέπουν τις εργαζόμενες κυρίες (αυτές ντε, των 47 κιλών) και θα ξεροσταλιάζουν μέσα απο τα παχυλά μουστάκια τους

Λυπάμαι αλλά έχω αγανακτήσει
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top