Εθνική Ελλάδος! γειά σου...

Ποιά είναι η αγαπημένη σας εθνική ομάδα?

  • Εθνική Basket

    Votes: 0 0,0%
  • Εθνική Ποδοσφαίρου

    Votes: 0 0,0%
  • Άλλη

    Votes: 0 0,0%
  • Και οι 2, και γενικότερα όλες

    Votes: 1 100,0%
  • Δε ξέρω δε απαντώ...

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    1
Ευχαριστώ, ειλικρινά, όλους τους παίχτες και το επιτελείο της Εθνικής Ομάδας!
Έστω και τέταρτοι στην κατάταξη, μας κάνατε υπερήφανους!!
Μακάρι να είμασταν, έστω και τέταρτοι, σε πολλά πράγματα στην Ευρώππ (επίπεδο ζωής, υποδομές κλπ)

:thx: :thx: :thx:

:laola:
 
fotis":33zbq4ui said:
Το πρόγραμμα των ημιτελικών είχε βγει νωρίτερα. Δε νομίζω να ήξεραν από πριν την κατάταξη των ομάδων στην πρώτη φάση για να βγάλουν τέτοιο πρόγραμμα.
Λάθος κάνεις Φώτη μου. Το πρόγραμμα βγαίνει νωρίτερα, αλλά με αφορμή την ... τηλεόραση (τα "μεγάλα παιχνίδια" στην καλύτερη τηλεοπτική ώρα) μπορούν να γίνουν τροποποιήσεις. Κι αυτές έγινες.

Σχετική δήλωση του Παπαλουκά: "Βέβαια, η Ισπανία αγωνιζόταν όποτε ήθελε και με όποιον ήθελε. Όλα για την Ισπανία γινόντουσαν. Αυτοί θέλανε και βάλανε πρώτον (στις 20:00 ώρα Ελλάδας) τον μεταξύ μας ημιτελικό. Το αποτέλεσμα ήταν να δώσουμε 3 αγώνες σε 18 ώρες. Το πρόγραμμα μεταλασσόταν ανάλογα με τις ανάγκες της Ισπανίας. Αφού στιγμές έλεγα πως δεν είμαι σε Ευρωμπάσκετ, αλλά σε μία διοργάνωση για την Εθνική Ισπανίας."

Τα συγχαρητήριά μου στους Ρώσους που πάλεψαν και κέρδισαν!!! Μπράβο!!!
 
Δεν ήξερα τέτοιες λεπτομέριες, αλλά νομίζω πως δεν πρέπει να σταθούμε σε αυτά και δε χρειάζεται να ψάχνουμε για δικαιολογίες.
Συγχαρητήρια στους Ρώσους (και στους δεύτερους Ισπανούς βέβαια)!
Δεν πειράζει, θα τους κερδίσουμε όλους την επόμενη φορά.
 
Προς Θεού! Κανείς δεν ψάχνει για δικαιολογίες. Απλά να λέμε και του στραβού το δίκαιο ;)

Επίσης, πιστεύω πως και η Ισπανία αλλά και η Ρωσία ήταν σε αυτή την διοργάνωση πιο φορμαρισμένες ομάδες από την δική μας και το απέδειξαν και στον τελικά. Αν και τώρα που το σκέφτομαι, μια Ισπανία με τον σημερινό Gasol δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο :doubt:
 
Στον ημιτελικό οι Ισπανοί είχαν το απιστευτο 27 στις 28 βολές (άρα άσκοπη η τακτική της Ελλάδας για πολλά φάουλ στο τελευταίο λεπτό μπας και χάσουν καμμιά) και χθες στον τελικό είχαν σπάσει τα στεφάνια :evil: . Ειδικά ο Gasol είχε 4 στις 9 βολές!
Οχι οτι οι Ισπανοί δεν ήταν πολύ καλοί, αλλά κι εγώ χθες ήμουν φανατικά με τη Ρωσία. :twisted:
 
βασικα εγω δε στεναχωριεμαι καθολου...ειμασταν καλυτεροι απο τους 3 πρωτους? οχι...
με τρομερη αστοχια, απειρα λαθη και αποστολες καμικαζι μετα το 38 δεν πας και πολυ μακρυα. φετος η εθνικη φωναζε οτι μεχρι 4αδα το πολυ.
μη ξεχναμε παντως το πρωτοφανες για τα αθλητικα δεδομενα το οτι για 2 ολοκληρα χρονια ημασταν πρωταθλητες σε ποδοσφαιρο και μπασκετ (αλλα ΚΑΙ στη eurovision-για τους μη αθλητικους τυπους ;) ). ας παρει και καμμια αλλη χωρα τιποτα, γεμισαμε τα ραφια κουπες!
 
Σε αυτό το τουρνουά η εθνική οντώς δεν έπιασε κάποια σπουδαία απόδοση στο σύνολο της διοργάνωσης. Σίγουρα θα θέλαμε κάποιο μετάλιο για το γόητρο και τον "εγωισμό" μας, αλλα και η τέταρτη θέση πάλι δεν είναι αποτυχία. Το θέμα είναι να υπάρξει και συνέχια.
 
Η τέταρτη θέση φυσικά και δεν είναι αποτυχία. Γιατί η απόδοση της ομάδας δεν ήταν η αναμενόμενη και κατά τη γνώμη μου οι τρεις ομάδες που τερμάτισαν μπροστά από εμάς ήταν καλύτερες και μας είχαν νικήσει όλες.

Άλλο θέμα είναι βέβαια το ότι στον ημιτελικό οι Ισπανοί παίζανε με παίκτες παραπάνω!

Παρόλα αυτά η ομάδα αυτή μας έκανε για μια ακόμη φορά υπερήφανους και μας ανάγκασε να ασχοληθούμε μαζί της!
Πολλά συγχαρητήρια λοιπόν και στο μέλλον περισσότερες επιτυχίες!

:laola:
 
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω. Η 4η θέση ΕΙΝΑΙ αποτυχία όταν έρχεσαι στο τουρνουά ως πρώτος και με την ίδια ουσιαστικά ομάδα (με 1-2 αλλαγές, που στο κάτω-κάτω δεν παίζουν τόσο ρόλο - ο Φώτσης δεν είναι για την Ελλάδα ό,τι π.χ. ο Κιριλένκο για τους Ρώσους ή ο Γκασόλ για τους Ισπανούς)

Ο λόγος για τον οποίο δεν μας κακοφαίνεται τόσο πολύ είναι ότι η Ελλάδα έπαιξε, αντικειμενικά, κακό μπάσκετ. Εκτός από το τελευταίο 5λεπτο με τους Σλοβένους και κάποια διαστήματα με τους Κροάτες (οι Πορτογάλοι δεν μετράνε), η Ελλάδα δεν παρουσιάσε σταθερότητα ούτε στην άμυνα ούτε, πολύ περισσότερο, στην επίθεση.

Η ευχή αυτής της ομάδας, ότι έχει παίκτες ρολίστες, που τα δίνουν όλα για την ομάδα, είναι ταυτόχρονα και κατάρα: Δεν υπάρχει ο παίκτης που θα πάρει de facto την ομάδα στους ώμους του, κι αυτό φάνηκε στην επίθεση. Κάποτε υπήρχε ο Μέγας Γκάλης. Τώρα τι;

Ευτυχώς που υπάρχει κι εκείνο το παιδί ο Κουφός (που εγώ προβλέπω ότι θα παίζει στην Εθνική Αντρών σε 1-2 χρόνια το πολύ), και θα δει ο τυφλός - ή μάλλον...ο κουφός! - το φως του :D
 
TOGA":2qzzvhu0 said:
Ευτυχώς που υπάρχει κι εκείνο το παιδί ο Κουφός (που εγώ προβλέπω ότι θα παίζει στην Εθνική Αντρών σε 1-2 χρόνια το πολύ), και θα δει ο τυφλός - ή μάλλον...ο κουφός! - το φως του :D
:D :D :D


Πάντως μου αρέσει ότι κάποιοι δυσαρεστούνται με την τέταρτη θέση.
Αυτό σημαίνει πως έχει, πραγματικά, ανέβει το επίπεδο του μπάσκετ στη χωρα μας.
Κάποτε, έτσι και βγαίναμε τέταρτοι θα χαλούσε ο κόσμος. Τώρα το θεωρούμε ψιλοαποτυχία.
Σίγουρα είναι πρόοδος αυτό!
 
Top