Εύρεση εργασίας ως νέος πιλότος

Είμαι κι εγώ σε μεγάλη ηλικία (34) για τα πρώτα μου βήματα σαν επαγγελματίας αεροπόρος, αλλά βλέπεις τ' ακόλουθα και το σκέφτεσαι, γιατί το απωθημένο δε φεύγει:

- Είμαι πολύ μεγάλος για να βρω δουλειά ως επαγγελματίας πιλότος?
Η σύντομη απάντηση είναι απολύτως όχι. Πολλές εταιρίες προτιμούν να αναθέτουν τα αεροσκάφη τους σε πιλότους οι οποίοι έχουν κάποια εμπειρία ζωής. Οι αεροπορικές εταιρίες έχουν συνήθως ένα όριο ηλικίας όσον αφορά την πρόσληψη πιλότων χωρίς προηγούμενη εμπειρία και αυτό είναι στην ηλικία των 34 ετών. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείτε να δουλέψετε για μία πιο μικρή αεροπορική εταιρία και με τον καιρό και την δουλειά σας να βρείτε εργασία σε μία μεγαλύτερη εταιρία ως πιλότος ή εκπαιδευτής μέχρι να αποκτήσετε περισσότερη εμπειρία και ένα καλύτερο βιογραφικό. (Από site σχολής)


- The 2014 Boeing Pilot and Technician Outlook projects that 533,000 new commercial airline pilots and 584,000 new maintenance technicians will be needed to fly and maintain the world fleet over the next 20 years. (http://www.boeing.com/boeing/commercial/cmo/pilot_and_technician_outlook.page)


Διάβασα με προσοχή τις προηγούμενες σελίδες και γνώμες και καταλαβαίνω πως οι πιθανότητες μόνο με το μέρος μου δεν είναι, αλλά τι ισχύει πραγματικά;
Πόση είναι η πραγματική προσφορά εργασίας από χειριστές στην αγορά;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας...
 
απο το λιγο που εχω ενασχοληθει με το χωρο μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι μονο οι αποφοιτοι της egnatia aviation εργαζονται. Απο τις αλλες σχολες μαλλον τους δερνει η ανεργια
 
Top