Η Φιλοσοφία της Φωτογραφίας.

mimithem

First-Class-Member
Εγγραφή
21/11/2005
Μηνύματα
520
Likes
100
Περιοχή
Ιωάννινα - Παραμυθιά/Θεσπρωτία
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
HEJ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGIO
Σκέφτηκα να αναρτήσω ένα θέμα γενικό για συζήτηση, το λέει άλλωστε ο ίδιος ο τίτλος του, περί της αισθητικής και όλων αυτών των χαρακτηριστικών που θα κάνουν μια φωτογραφία "κορυφαία" ή λιγότερο ποιοτική.
Δε θέλω να σας κουράσω με προλόγους και άλλες άχρηστες προτάσεις,άλλωστε δε γράφουμε έκθεση,τη γνώμη μας παραθέτουμε ανοιχτά.
Σαν αρχικό έρισμα για το άνοιγμα αυτής της συζήτησης θα ήθελα να θέσω το ερώτημα της καλαισθησίας της φωτογραφίας.Εννοώ, τι ενδιαφέρει τον καθένα περισσότερο.Δηλαδή ενδιαφέρεστε μια φωτογραφία να δείχνει απλά το αεροπλάνο όμορφα κι ωραία, όπως οι περισσότερες ή ψάχνετε ιδιαίτερες συνθήκες για να τραβήξετε τη φωτογραφία σας, όπως για παράδειγμα, εξωτικά background με καταγάλανες παραλίες ή χιονισμένες οροσειρές.
Η άποψή μου πάνω σ'αυτό το θέμα είναι καθαρά "Ας είναι αεροπλάνο κι ό,τι νά'ναι".Βέβαια δε συμφωνώ με καταστάσεις "σποτερικής ικανοποιήσης" όταν το αεροσκάφος πιάνει το 7% ολόκληρης της φωτογραφίας!...Θα ψάξω να βρω ένα σημείο από όπου θα βγάζω ΚΑΛΕΣ φωτογραφίες που θα μου αρέσουν εμένα προσωπικά που τις τράβηξα και δε θα μπώ στο λούκι να τις συγκρίνω με αυτές επαγγελματιών φωτογράφων που αμοίβονται από το πασίγνωστο site που μπορεί να σου κάνει reject μια πολύ καλή φωτογραφία και να δεχτεί άλλες κι άλλες (τα έχουμε ξαναπεί αυτά και σε άλλη συζήτηση)...Γιατί ο Σαμ τη δουλειά του κάνει ενώ εγώ, το χόμπυ μου.
Εάν μου δοθεί η ευκαιρία για εξωτικά τοπία πίσω από το αεροπλάνο και βέβαια δε θα πω όχι, δε θα πω όμως όχι και αν χρειαστεί να βγάλω από χωράφια,πουρνάρια ή κατσάβραχα...Είπαμε, ας έχω το θέμα που απαθανατισμένο σωστά και με τον τρόπο που θα με ευχαριστήσει κι ας μην έχει και Μaho Bay από πίσω!
Θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις περί αυτού του θέματος όπως για παράδειγμα, αν έχετε κάποια οπτική γωνία που να σας αρέσει περισσότερο, κάποιες συγκεκριμένες ώρες της ημέρας ή ακόμα και τις καιρικές συνθήκες που προτιμάτε...
 
Ακόμα και για τον ίδιο φωτογράφο, όλες οι φωτογραφίες δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις γιατί δεν βγαίνουν για τον ίδιο λόγο. Μερικές βγαίνουν όπως - όπως για να αποθανατίσουν το γεγονός (βασικά δημοσιογραφικά), άλλες για λόγους reference και πρέπει να αποδώσουν καλαίσθητα όσο το δυνατόν περισσότερη πληροφορία και άλλες τραβιώνται με μια πιο δημιουργική και καλλιτεχνική προσέγγιση και επιτρέπουν μια σχετική αφαιρετικότητα ως προς το θέμα και τονισμό του σκηνικού.
 
Δεν το πιστευω οτι:
α) Το θεμα αυτο εχει θαφτει και εχει μονο μια απαντηση
β) Οτι δεν το πηρα χαμπαρι :D

Λοιπον, προσωπικα τις φωτογραφιες μου τις χωριζω σε δυο κατηγοριες. Σε "συλλεκτικες" και σε "καλλιτεχνικες" (η απλα "τεχνες")

Στις μεν συλλεκτικες, θα προσπαθησω να απαθανατισω το αεροπλανο σε προφιλ, με το καλυτερο δυνατο φως, με νηολογιο να φαινεται ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ, και αν γινεται απο τα 3008 pixels πλατους να καταλαμβανει τα 3000 το αεροπλανο. Αυτες ειναι και που αρχειοθετουνται σε αλμπουμ. ;)
Στις τεχνες, ουσιαστικα δεν υπαρχουν μετρα και σταθμα. Μυτες, ουρες, κινητηρες, τμηματα αεροπλανου, ανφας, απο πισω (μη γελατε,ρε!), απο κατω, ανατολες, ηλιοβασιλεματα, νυχτερινες, overflying, ανοιχτα πλανα με πολλα αεροσκαφη μαζι, κλπ κλπ κλπ. Ειναι πως θα σου ερθει μπροστα σου η εικονα, και πως θα την αποτυπωσεις εσυ με το γουστο το ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Ειδικα με τις τεχνες, η τυχη παιζει μεγαλο ρολο. 50% θα ελεγα, με το υπολοιπο μισο να μοιραζεται σε εμπειρια και εξοπλισμο.

Σας ακουω!
 
seven4seven":2i9cay8n said:
Δεν το πιστευω οτι:
α) Το θεμα αυτο εχει θαφτει και εχει μονο μια απαντηση
β) Οτι δεν το πηρα χαμπαρι :D

Λοιπον, προσωπικα τις φωτογραφιες μου τις χωριζω σε δυο κατηγοριες. Σε "συλλεκτικες" και σε "καλλιτεχνικες" (η απλα "τεχνες")

Συμφωνώ απόλυτα και σε όλα :) Ακριβώς έτσι κάνω και εγώ και έτσι "χωρίζω" τις φωτογραφίες μου. Πολλές φορές μάλιστα προτιμώ να "θυσιάσω" ένα αεροπλάνο που δεν το έχω, για να βγάλω μια καλλιτεχνική φώτο με αυτό (με αποτέλεσμα να μην φαίνεται registration αλλά δεν πειράζει).

(off) Εσύ μόνο που στο υπόλοιπο 50% πέρα από την εμπειρία και τον εξοπλισμό, πρέπει να βάλεις και ένα 10% που είναι ο παράγοντας ευθυγράμμιση.. Πρέπει να σου κάτσει και αυτό το 10%.. :p :p :p
 
Θεωρώ τον εαυτό μου λάτρη της αεροπορίας και όχι φωτογράφο, οπότε και δε θεωρώ ότι "φωτογραφίζω" με τη στενή έννοια αλλά περισσότερο αποτυπώνω και κρατάω για πάντα πράγματα που βλέπω. Για μένα η φωτογραφία είναι απλά ένα μέσο.

Παρόλα αυτά μάλλον, όσο περνάει ο καιρός, γίνεσαι πιο απαιτητικός με τον εαυτό σου και τα στάνταρ που θέτεις από τις φωτογραφίες που τραβάς. Έτσι καταλήγουμε στο να σκάμε 1000άρικα και βάλε για SLR μηχανές

Θα έλεγα πως κάθε φωτογραφία (καλή ή κακή ποιοτικά σύμφωνα με αντικειμενικά φωτογραφικά κριτήρια) που απλά έχει κάτι να μου πει (πολλές φορές και η ιστορία που κρύβεται πίσω από μία φωτογραφία) αρκεί για να τη βάλω στο αρχείο μου σε περίοπτη θέση και όταν τη βλέπω να χαμογελάω (ενώ κάποιος άλλος να απορεί).

Κατά τα άλλα όπως προαναφέρθηκε, νομίζω πως όλοι μας έχουμε το "κλασσικό αρχείο" με καταγραφικές φωτογραφίες (πλάγιες όψεις, νηολόγιο κτλ).

Η τέχνη από την άλλη ορίζεται διαφορετικά για τον καθένα, αλλά δε νομίζω πως οτιδήποτε μη-καταγραφικό (που εμπεριέχει αεροπλάνο) εντάσσεται αυτομάτως στις τέχνες ;)
 
Εννοειται οτι η φωτογραφια ειναι αλλο ενα μεσον (οπως ειναι τα κυαλια, το τηλεσκοπιο, η videocamera, το scanner, τα ACARS, το SBS, τα βιβλια, το internet κ.ο.κ.). Απλα, επειδη ισως ειναι και το πιο διαδεδομενο (και κολλητικο) μεσο καταγραφης, ε, οσο να΄ναι ολοι αναζητουμε το κατιτις παραπανω ;) Προσωπικα εγω, αν ειμαι κοντα σε αεροδρομιο χωρις φωτογραφικη νοιωθω λειψος και παντα αγωνιω μη χαθει κατι... (καμμενος,ναι.) :shock:


MerNion":3szzjfl0 said:
(off) Εσύ μόνο που στο υπόλοιπο 50% πέρα από την εμπειρία και τον εξοπλισμό, πρέπει να βάλεις και ένα 10% που είναι ο παράγοντας ευθυγράμμιση.. Πρέπει να σου κάτσει και αυτό το 10%.. :p :p :p

επισης off:

Εσενα θα σε ευθυγραμμισω καμια μερα που θα βρεθουμε, και θα τρεχεις με το αλφαδι στο χερι :D
 
Tip για όσους έχουν μια συλλεκτική ή σπάνια ή καλλιτεχνική φωτογραφία η οποία όμως δεν είναι ευθυγραμμισμένη και την οποία για κάποιο λόγο δεν θέλουν να σβήσουν ή να πετάξουν:

Photoshop CS3 (καθώς και οι παλαιότερες εκδόσεις του):
Στην αριστερή στήλη των εργαλείων, υπάρχει το εργαλείο "crop" (είναι το τρίτο κάθετα αριστερά), με το οποίο μπορεί κάποιος να μετακινήσει τη φωτογραφία στον άξονά της (άρα και να "ισιώσει" τον ορίζοντα).
Μοναδικό μειονέκτημα είναι ότι θα χάσει λίγο θέμα γύρω γύρω από τη φωτογραφία, αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο. Υπάρχουν φωτογραφίες σπάνιες ή απίστευτα όμορφες που γέρνουν και αυτή είναι η ιδανική λύση.
 
Αναφέρεσαι σε ανθρώπους που παρατάνε τις δουλειές τους, τις οικογένειές τους και οτιδήποτε άλλο για να τραβήξουν ένα αεροπλάνο και πιστεύεις ότι δεν γνωρίζουμε το photoshop :?: :rolleyes:
 
Δεν το είπα για να σε προσβάλω καλέ!!! :4:
Ούτε διαγώνισμα για τη γνώση του εν λόγω προγράμματος έβαλα.
Απλά αναφέρθηκε από τον Mernion "να σου κάτσει το 10% του παράγοντα της ευθυγράμμισης" και θεώρησα σκόπιμο να αναφέρω τη συγκεκριμένη λύση. :D

(edit: ήδη έλαβα πμ για λεπτομέριες)
 
fotis":28122z8r said:
Tip για όσους έχουν μια συλλεκτική ή σπάνια ή καλλιτεχνική φωτογραφία η οποία όμως δεν είναι ευθυγραμμισμένη και την οποία για κάποιο λόγο δεν θέλουν να σβήσουν ή να πετάξουν:

Photoshop CS3 (καθώς και οι παλαιότερες εκδόσεις του):
Στην αριστερή στήλη των εργαλείων, υπάρχει το εργαλείο "crop" (είναι το τρίτο κάθετα αριστερά), με το οποίο μπορεί κάποιος να μετακινήσει τη φωτογραφία στον άξονά της (άρα και να "ισιώσει" τον ορίζοντα).
Μοναδικό μειονέκτημα είναι ότι θα χάσει λίγο θέμα γύρω γύρω από τη φωτογραφία, αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο. Υπάρχουν φωτογραφίες σπάνιες ή απίστευτα όμορφες που γέρνουν και αυτή είναι η ιδανική λύση.

Καταλαβα.

Τσιρακι και φερεφωνο του MerNion εισαι κ εσυ. :evil: :p

Επισης, εγω τις ισιωνω με rotate canvas. ΕΝΤΑΞΕΙ? :D


JERRY":28122z8r said:
δε νομίζω πως οτιδήποτε μη-καταγραφικό (που εμπεριέχει αεροπλάνο) εντάσσεται αυτομάτως στις τέχνες

Υποκειμενικο. Μπορει ο αλλος να θελει να βγαζει τ αεροπλανα χωρις μυτη η ουρα η φτερα(επειδη εχουν εμφανιστει τετοιες φωτο κατα καιρους στο αλμπουμ, και για να μην παρεξηγηθω, καμμια εμπαθεια για κανεναν!). Αμα τη βρισκει, δεν μπορει κανεις να του πει τιποτα... Προβληματα προκυπτουν αν προσπαθησει κανεις να πεισει οτι "ετσι ειναι καλυτερα".
Παραδειγμα: εγω γουσταρω να βγαζω κοιλιες. Με την πλατη στο ριναιο, γονατιστος η και ξαπλα κατω και την κοιλια μεχρι οσο παει. Αισθητικα δεν ειναι (αντικειμενικα) και ο,τι καλυτερο. Μ αρεσει ομως!

[/i]
 
Top