LGAT memories

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Μετά από περίπου 1μιση χρόνο αφιερωμάτων στο Ελληνικό θα κάνω μια μεγάλη παύση για να ασχοληθώ και με το υπόλοιπο αρχείο μου (από το 2004 και μετά) και κατόπιν θα συνεχίσω με το υπόλοιπο υλικό του Ελληνικού. Γιατί όλα τα πράγματα που κρατούν καιρό σίγουρα κουράζουν και αυτούς που τα βλέπουν. Πριν την παύση αυτή θα ανεβάσω 5 sets από Boeing
Τελευταίο σετ Boeing (757, 767, 777) και μια τσόντα Α310. Ευχαριστώ όλους όσους συνταξιδέψατε μαζί μου σε αυτό το ταξίδι στο χρόνο και εις το επανιδείν από του χρόνου πάλι.

 
Last edited:
...εμείς ευχαριστούμε κύριε αρχαιολόγε (χιουμοριστικό) για τα ταξίδια στο παρελθόν !
 

postcard31 s par SV1XV, on ipernity

Το SX-BEL προσγειώνεται στο Ελληνικό (Σεπτέμβριος 1994). Ιστορική κάρτ-ποστάλ από τον Henry Tenby.
 
Για μένα το εικονιζόμενο rainbow livery ήταν μακράν ότι καλύτερο είδαμε στα αεροσκάφη της ΟΑ. Ακόμη και σήμερα θα περνούσε η ...μπογιά του. ;)


( Photo Credit: George Pandalos )
 
Για μένα το εικονιζόμενο rainbow livery ήταν μακράν ότι καλύτερο είδαμε στα αεροσκάφη της ΟΑ.
Το OAC φρεσκοβαμμένο ή έστω φρεσκοπλυμένο. Όταν κάνω τη σύγκριση με το ΟΑΒ μπορώ να το εκτιμήσω. Νομίζω όμως ότι άν αντί για κόκκινη ρίγα είχαν βάλει πράσινη θα πήγαινε καλύτερα ο χρωματικός συνδυασμός. Διότι μπλέ + κίτρινο = πράσινο. Άλλωστε το πράσινο είναι και αυτό Ολυμπιακό χρώμα...
 
Μετά από παύση 2 σχεδόν χρόνων ξεκίνησα και πάλι τα σκαναρίσματα των sildes του Ελληνικού για τις χρονιές 1994-1998. Όπως και παλαιότερα θα τα ανεβάζω ανά τύπο αεροσκάφους ξεκινώντας με τα Α300. Εύχομαι να τα χαρείτε όσο κι εγώ.

Airbus Α300 vol.1
 
Τρομερό υλικό GP707. Σε ευχαριστούμε !
 
Airbus A310, A330 & A340

Fun Facts: Η LTU ήταν η πρώτη εταιρία που έφερε το Α330 στο Ελληνικό ενώ η Virgin ήταν η τελευταία που έφερε το Α340.
 
Airbus A320

Τo Α320 της Virgin πέταξε και ως SX-BSV και ως EI-VIR αλλά και στις δύο περιπτώσεις έφερε το όνομα "Μελίνα Μερκούρη" (σαν SX-BSV) και "Το πνεύμα της Μελίνας" σαν (EI-VIR) μετά τον θάνατο της Μελίνας Μερκούρη
 
Top