LGRP/RHO Rhodes "Diagoras"

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Μετά την Κέρκυρα κλείνει και το αεροδρόμιο της Ρόδου λόγω έργων στον διάδρομο

NOTAM #: A4254/22
Date created: 27 December 2022 16:14 UTC
Start date: 18 January 2023 12:00 UTC
End date: 23 March 2023 11:00 UTC
Subject: Runway
Message:
A4254/22 NOTAMN
Q) LGGG/QMRLC/IV/NBO/A /000/999/3624N02805E005
A) LGRP B) 2301181200 C) 2303231100
E) RWY 06/24 CLOSED DUE TO WIP. EMERGENCY, MILITARY AND MEDICAL
FLIGHTS ACCEPTED WITH 60 MIN PRIOR NOTICE.
DATES AND TIMES:
JAN 18 25 1200-2359.
JAN 19 26 0000-1100.
FEB 08 15 22 1200-2359.
FEB 09 16 23 0000-1100.
MAR 08 15 22 1200-2359.
MAR 09 16 23 0000-1100.
CREATED: 27 Dec 2022 16:14:00
SOURCE: LGGGYNYX0

Κουτή ερώτηση αλλά επειδή δεν γνωρίζω το αεροδρόμιο της Ρόδου τι διαφορά έχει εδώ σε σχέση με την Κέρκυρα και κλείνει μόνο για λίγες μέρες;
 
απο οσα διαβάζω, δεν κλεινει εντελώς ο διάδρομος αφου σε ετούτη την περιπτωση, δέχονται αεροδιακομιδές , στρατιωτικές και επιγουσες πτήσεις σε συγκεκριμένες μερες και ώρες με 60 λεπτά προειδοποίηση...οχι μόνο ελικόπτερα αεροδιακομιδών που θα ειναι στην Κέρκυρα, αφου εκεί ο διάδρομος θα ειναι εντελώς κλειστός !!
 
Last edited:
Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν :wall:
 
Κλασσική ελληνική προχειροδουλειά. Τουλάχιστον στο Δουβλίνο πριν κάτι μήνες ήταν πιο πολύ σαν έργο τέχνης:
20221121_071742~2.jpg
 
Αυτό το re-imagine στην διαφήμιση σε beige τοίχο και ο μπλε ντενεκές στο μαύρο χαλί, εμένα για κάποιο λόγο μου κάνει art deco. Μην με ρωτάς πολλά, εμένα μου κάνει για μεγάλη έμπνευση :1:
 
"Καλά μας κάνουν" οι "επενδυτές" που τους περιμέναμε να μας σώσουν απο τους τεμπέληδες Δημοσίους Υπαλλήλους. Η ανακοίνωση της Fraport για την προχτεσινή εικονα του αεροδρομίου έχει ώς εξής :

Η ασυνήθιστα έντονη καταιγίδα που έπληξε χθες την ευρύτερη περιοχή της Ρόδου είχε ως αποτέλεσμα να παρουσιαστούν άγνωστα μέχρι πρότινος ελαττώματα στην οροφή εντός του αεροδρομίου Ρόδου «Διαγόρας», αλλά και στον εξωτερικό χώρο αυτού, όπως αναφέρει η Fraport Greece που διαχειρίζεται το αεροδρόμιο.
«Ο φορέας διαχείρισης και λειτουργίας του αερολιμένα εργάζεται για την άμεση επίλυση του ζητήματος και σε στενή συνεργασία με τον Δήμο θα προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για τη βελτίωση του αποχετευτικού συστήματος στην ευρύτερη περιοχή του αεροδρομίου», υπογραμμίζει.


Με λίγα λόγια λένε οτι δεν τους ειχε ξανασυμβεί κάτι τέτοιο... Δείτε λοιπόν την ανάρτησή μου μόλις πριν 1,5 χρόνο, οταν κατα την άφιξή μου εκεί ειδα αυτο που δειχνει η φωτογραφία που ειχα αναρτήσει.
Αφού λοιπόν μπορούν και τους περνάει, καλά κανουν !!
 
Οι Βραζιλιάνοι λένε για τους υπέρ ψωνισμένους Αργεντίνους (στο περίπου) ότι δεν υπάρχει ποιο ευφυής λαός που να τα έχει κάνει όλα λάθος. Μήπως βλέπει κάποιος μια μικρή ομοιότητα :1:
Η εικόνα και η διαχείρηση του επενδυτή δεν δικαιώνει ούτε κατά ελάχιστο την κρατική διαχείρηση. Τα αέρια του δημοσίου, όπως και του επενδυτή δεν μυρίζουν γιασεμί. Υπό κρατική διαχείρηση ρημάδια ήταν και τώρα λίγο πολύ ρημάδια είναι αλλά φρεσκοβαμμένα και με ολίγα άνθη. Η αντιμετώπιση του δημοσίου σε σχέση με τα assets που είχε ήταν σαν εισοδηματίας διαμερισμάτων στα πατήσια. Δεν θέλεις να ασχοληθείς (σαν κράτος / ιδιοκτήτης) θέλεις να βρεις στα γρήγορα έναν ενοικιαστή/θύμα να σου κάνει το διαμέρισμα κουκλάκι και εσυ ως ευφυέστατος (και αδούλωτος) απλά να εισπράττεις και να κααααάθεσαι. Στο χωριό μου λένε wake up and smell the God damn coffee.
A propos, ο Δήμος που κολλάει!
By the way και στην Fraport Greece Έλληνες δουλεύουν. Ίσως θεωρούν ότι τροοούπωσαν. Τα παράπονα στα νέα αφεντικά. Με λίγα λόγια, δεν υπάρχει ελπίδα. :wall:
 
Τα "ρημάδια" όμως επι Δημοσίου, απέφεραν στο κράτος αρκετά εκατομύρια, που πλέον πάνε σε ιδιωτικές τσέπες και το μεγαλύτερο ποσοστό φεύγει στη Γερμανία. Αν λαβουμε υποψη τα 3,000,000 περίπου αναχωρήσει το 2022, μονο απο το φόρο επιβατών, το ελληνικό δημόσιο απεμπόλησε πάνω απο 35 -40 εκατομύρια, ενώ δεν πήρε ουτε σεντ για ενοίκιο, που ισως μερικοί πιστεύουν οτι πληρώνει. Αντίθετα, η Fraport, ακόμα παίρνει σε αντάλλαγμα τις επιδοτήσεις για τον κορωνοιό, τα 170 εκατομυριάκια που έδωσαν οι ελληνες φορολογούμενοι ..κάτι που βέβαια δεν θα γινόταν επι δημόσιας εκμετάλλευσης. Με ολα αυτα τα εκατομύρια σίγουρα θα ειχαν φτιαχτεί αρκετά νεα τερμιναλ ανα τη χώρα αυτα τα 6 χρόνια, όπως ειχε γινει στα Χανιά, που έδωσαν στη Fraport το νέο κτίριο σε συσκευασία δώρου, 1 μήνα μετά την παραλαβή του.. γιατί στα Χανιά, οι ντόπιοι πολιτικοί νοιάστηκαν !! Οπως φαίνεται, πιθανότατα να επιβεβαιωθει η άποψή μου που ειχα γράψει περσι, οτι δηλαδή μετα απο λίγα χρόνια θα φανούν οι κακοτεχνίες και τα φτηνα υλικά που χρησιμοποιούν και αφορούν μόνο εργα βιτρίνας !!
 
Top