Olympic A340

  • Thread starter sggr
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Ήθελα να το γράψε εδώ και καιρό, για όποιον πετούσε από το Ελ,Βενιζέλος τα Α340 ήταν εκεί παρατημένα ως σύμβολο της κακοδιαχείρισης της ΟΑ. Επίσης, όντας ως Έλληνας του εξωτερικού που έχει πετάξει με αυτά τα αεροπλάνα πραγματικά με έπιασε η καρδιά μου όταν είδα τα βίντεο που αναχωρούν. Συγκεκριμένα δεν θα ξεχάσω άρθρο της Καθημερινής για το τελευταίο δρομολόγιο προς Τορόντα (ΟΑ 411 αν δεν κάνω λάθος) όπου ανέφερε περίπτωση ομογενή που πήγαινε περιστασιακά στο CYYZ μόνο και μόνο να βλέπει το εκάστοτε Α343 (πριν 747) που ερχόταν από την πατρίδα.
 
Δυο συμβουλές:

[*]Καλά είναι τα φαρδομάνικα, μα είναι για τους δεσποτάδες.
[*]Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κ...ς.
 
LeonMarc":2qkti2oy said:
Ήθελα να το γράψε εδώ και καιρό, για όποιον πετούσε από το Ελ,Βενιζέλος τα Α340 ήταν εκεί παρατημένα ως σύμβολο της κακοδιαχείρισης της ΟΑ. Επίσης, όντας ως Έλληνας του εξωτερικού που έχει πετάξει με αυτά τα αεροπλάνα πραγματικά με έπιασε η καρδιά μου όταν είδα τα βίντεο που αναχωρούν. Συγκεκριμένα δεν θα ξεχάσω άρθρο της Καθημερινής για το τελευταίο δρομολόγιο προς Τορόντα (ΟΑ 411 αν δεν κάνω λάθος) όπου ανέφερε περίπτωση ομογενή που πήγαινε περιστασιακά στο CYYZ μόνο και μόνο να βλέπει το εκάστοτε Α343 (πριν 747) που ερχόταν από την πατρίδα.

Η ΟΑ411 ήταν προς Νέα Υόρκη JFK. Το Toronto νομίζω ήταν ΟΑ423 και επιστροφή ΟΑ424.
 
(Σορι, αλλα παλι δεν κρατιέμαι) : Ελα ρε, πήρανε χαμπάρι στην ptisidiastima οτι υπαρχει και πολιτική αεροπορια;
 
Σιγά τα μεγάλα άρθρα που έβαλαν. Τρεις παράγραφοι και κάτι έγινε κιόλας.
 
Πάντως αν αληθεύει το άρθρο τα βλέπω να καταλήγουν στο ΙΚ για ιπτάμενες βόμβες (άλλωστε αμφιβάλω αν θα μπορούσαν να βγάλουν δρομολόγιο).
[PS: συγγνώμη για την κακία μου, ήμουν ένας από αυτούς που δούλεψαν αρκετά για αυτά!]
 
Μια χαρά δρομολόγια βγάζουν αν μπουν σε εσωτερικεσ γραμμές ασιατικών η αφρικανικών χωρών!
Κάποια Tupolev 50ετιας και βάλε που κάνουν εσωτερικές πτήσεις στην Αφρική δεν τα έχετε δει. Τα επονομαζόμενα ιπτάμενα φέρετρα;;;
Δεν εχουν όλες οι χώρες τα ιδια Στάνταρντ ασφάλειας !
 
Το SXDFD ηδη βαφεται κουραμπιες στην Τεχερανη (μου έστειλε σχετική φωτο Ιρανός συνάδελφος). Φανταζομαι κατι τετοιο θα γινει/εχει γινει και με το DFC
 
Έγραψε ο sv1xv σε άλλο νήμα: "Τέλος πάντων τα Α340 έφυγαν και ησυχάσαμε"
Αινιγματικό σχόλιο.Ησυχάσαμε γιατί δεν έγιναν και αυτά παλιοσίδερα; ή ίσως κάποιοι ησύχασαν γιατί τούς ενοχλούσε το φάντασμα τής Ολυμπιακής πού δεν έλεγε να τούς απαλλάξει από την παρουσία της;
 
Top