Olympic Air-Inflight services

Αν εξαιρέσουμε την καθυστέρηση των 4:30 ωρών που είχα στην επιστροφή μου από Βρυξέλλες όλα τα άλλα ήταν καλά. Το προσωπικό ευγενικό, το φαγητό υπέρ-αρκετό, πωλήσεις δεν γίνονται, πολλές αναφορές στο Marfin Group (από τις αεροσυνοδούς, στα περιοδικά, στα μαντηλάκια κτλ) και χωρίς IFE όπως έχει ειπωθεί ξανά. Εσωτερικά, το SX-OAN είχε μπλε δερμάτινα καθίσματα και το SX-OAV μπλε υφασμάτινα. Διαχωριστικά μεταξύ Business και Economy δεν υπάρχουν απλά στη μεσαία θέση στις σειρές business υπάρχει ένα μαξιλαράκι που γράφει ότι η θέση μένει κενή για την άνεση σας.

Μας έδωσαν καραμελίτσα, ζεστό φαγητό (μπιφτεκάκια, πατάτες και καροτάκια), mini-χωριάτικη σαλάτα, cheesecake, κρακεράκια, ψωμάκια, λάδι με balsamico, τα νέα μπισκοτάκια της Chipita και πολλά αναψυκτικά, ποτά κτλ. Να πω την αλήθεια οι συσκευασίες του φαγητού ήταν εντυπωσιακές αλλά υπήρχε υπερβολή γιατί όλα αυτά τα πλαστικά και χάρτινα κουτιά πήγαν στα σκουπίδια μετά. (By the way στο Migazino έγραφε για την προσπάθεια του Marfin Group σχετικά με την ανακύκλωση :rolleyes: )

Η πτήση στο πήγαινε ήταν 3:10 με πάνω από 90% πληρότητα και στην επστροφή 2:20 (φαντάζομαι επειδή είχε καθυστέρηση;;;) με περίπου 40% πληρότητα.
 
Δηλαδή μουσική δεν είχε; Ούτε instrumental boarding music;
 
ρε παίδες, τι έγινε, τόσο απαιτητικοί γίνατε? Δηλαδή το να αγοράσετε ένα απλό mp3 (είναι παφθήνα τώρα) ή ένα βιβλίο δε μπορείτε να την βγάλετε 3 ώρες (ταξίδι με παραπάνω από ώρες δε νομίζω να έχει η ΝΟΑ)?
πριν 10~15 χρόνια πετάγαμε και χωρίς αυτά και παράπονα δε είχαμε :cool:
 
Εγω προσωπικα, αν επιβιβαστω και δεν παιζει instrumental boarding music, ξανακατεβαινω τη σκαλα και επιστρεφω στο teminal. Επιστρεφοντας στο Terminal, πρεπει να παιζει παση θυσια Instrumental Denied Boarding music, αλλιως κοβω βολτες στην πιστα. Εκει πρεπει να παιζει οπωσδηποτε το Breaking the law των Judas Priest, γιατι ηδη εχω μπλεξιματα.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΠΕΤΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΥΛΩΝΩ.
 
Λες για αυτό να την κοπάνησε από την τσουλήθρα του αεροπλάνου στην κύπρο ο άλλος? Τελικά έχει σημασία η μουσική στην επιβιίβαση :D :D
 
Οι καθυστερήσεις είναι παθογένεια στην Ολυμπιακή. Παρασκευή (20/11) η πτήση ΑΤΗ-ΤΙΑ έφυγε με 25 λεπτά καθυστέρηση. Εφημερίδες δεν προσφέρθηκαν, μετά τις καραμέλες προσφέρανε το μεσημεριανό, το οποίο δεν προσφέρθηκε σε δίσκο, αλλά μας έδωσαν το πλαστικό κουτάκι με το σάντουιτς κίτρινου τυριού και το σουβλάκι με 4 κομματάκια κοτόπουλο, και ένα σοκολατάκι. Μετά την προσφορά ποτών / καφέ μας δώσανε κουτάκι με μπισκότα.
Η επιστροφή Κυριακή (22/11) έγινε με Α319 μάλλον γιατί θα υπήρχε πάλι πρόβλημα καθυστερήσεων. Οι επιβάτες ήμασταν περίπου οι ίδιοι με την Παρασκευή (5:cool: ούτε είδα να αποβιβάζονται περισσότεροι από την Αθήνα.
Το αεροσκάφος δεν είχε περιοχή business class. Μας προσφέρανε εφημερίδες (με τον παλιό γνωστό τρόπο ακουμπισμένες στην κουζίνα) αλλά αυτή την φορά το φαγητό προσφέρθηκε σε δίσκο (κοτόπουλο σε πίτα και σάντουιτς με φέτα) και συμπεριελάμβανε σαλάτα και γλυκό (δυσκολοχώνευτο). Μετά τα ποτά προσφέρανε τα μπισκοτάκια.
Το φαγητό ήταν άνοστο και αδιάφορο.
Δεν μπορώ να παραπονεθώ αλλά η εξυπηρέτηση δεν ήταν αξιοθαύμαστη. Όλες ήταν κοπέλες αεροσυνοδοί (εμφανέστατα υπάρχει πρόβλημα με τους φροντιστές) ήταν φιλικές αλλά τα τελευταία χρόνια δεν είχα παράπονα με την εξυπηρέτηση των Ολυμπιακών Αερογραμμών. Έτσι όπως είναι η Ολυμπιακή δεν πρόκειται να πάρει ούτε 3 άστρα από την Skytrax, εκτός και αν τα χώσει σε διαφήμιση.
 
Όσον αφορά τις καθυστερήσεις, πάω πάσο....αλλά σχετικά με το φαγητό θα διαφωνήσω...έχω υπάρξει αμετανόητος υποστηρικτής της Α3 τον καιρό που η ΟΑ παρέπαιε, αλλά δεν μπορώ να αντιπαρέλθω την προσπάθεια που γίνεται για να στηθεί μια σοβαρή εταιρεία. Τίποτα στη νΟΑ δε μου φαίνεται κακοβαλμένο, φτηνιάρικο..το φαγητό είναι πλούσιο και ποιοτικό...ο καθένας βεβαίως έχει τα γούστα του, αλλά να μην καταδικάζει την εταιρεία γι' αυτό...
 
Στη δική μου πτήση είδα δίσκο που από κάτω έγραφε "Olympic Airlines", πλαστικό ποτήρι μέτριας ποιότητας τουρκικής προέλευσης, λευκό σουπλά στο δίσκο, χλιαρό φαγητό παραπλήσιο με των Ολυμπιακών Αερογραμμών. Δε μου φάνηκαν καθόλου καλοβαλμένα, αλλά μου φάνηκαν εύκολη και φθηνή λύση. Σε κανένα κάθισμα δεν υπήρχε κάλυμμα στο προσκέφαλο (στυλ ΚΤΕΛ). Το μόνο θετικό ήταν το seat pitch (πέταξα με A319). Κατανοώ ότι ίσως γίνονται φιλότιμες προσπάθειες για ένα καλό προϊόν, αλλά αυτήν τη στιγμή η Αιγαίου έχει αεροπλάνα με εσωτερικό καλύτερης αισθητικής, καλύτερα πληρώματα καμπίνας με ωραιότερες στολές, πιο ευπαρουσίαστο δίσκο, πολύ καλύτερο branding και γενικά πιο ολοκληρωμένο προϊόν. Συν τοις άλλοις, όταν στις Ολυμπιακές Αερογραμμές το πλήρωμα ήταν καλό, οι πτήσεις ήταν πολύ καλύτερες από αυτό που βίωσα στη νεα «Ολυμπιακή». Δύσκολα θα με κέρδιζε λοιπόν η Olympic Air, και το λέω ειλικρινά μετά λύπης.

ΥΓ: Η συνεχής οπτικοακουστική προώθηση της MIG μου φάνηκε αποκρουστική.
 
urbietorbi":3v3aeolu said:
....αλλά σχετικά με το φαγητό θα διαφωνήσω...έχω υπάρξει αμετανόητος υποστηρικτής της Α3 τον καιρό που η ΟΑ παρέπαιε, αλλά δεν μπορώ να αντιπαρέλθω την προσπάθεια που γίνεται για να στηθεί μια σοβαρή εταιρεία. Τίποτα στη νΟΑ δε μου φαίνεται κακοβαλμένο, φτηνιάρικο..το φαγητό είναι πλούσιο και ποιοτικό...ο καθένας βεβαίως έχει τα γούστα του, αλλά να μην καταδικάζει την εταιρεία γι' αυτό...

Όταν έκανα την περιγραφή του φαγητού προσπάθησα να είμαι λεπτομερής ώστε να μην κατηγορηθώ ότι μεροληπτώ. Πάντοτε ήμουν υποστηρικτής της Ολυμπιακής και εάν αυτά που έγραψα ήταν αναληθή μπορούν να εξακριβωθούν από την ΟΑ. Δεν είναι θέμα γούστου να σου προσφέρουν κρύο σουβλάκι κοτόπουλο (4 κομματάκια σε μικρό ξυλάκι). Όταν στο Α319 μας προσέφεραν πίτα / κοτόπουλο που τα φύλο του ήταν χρώματος ανοικτό πράσινο μάλλον γιατί είχε μέσα κάποιο χόρτο δεν νομίζω ότι είναι θέμα προσωπικού γούστου. Πόσο νόστιμη είναι μια κρύα πίτα; Πιστεύω ότι είναι θέμα οικονομίας άλλο κόστος το πλαστικό κουτάκι και άλλο το αλουμινένιο – μπορεί και να μην έχουν φούρνους στα Α319, και καλά στο Q400 υπάρχει δικαιολογία ότι δεν έχουν χώρο γι αυτό δεν προσέφεραν δίσκο, ήταν κρύο το φαγητό γιατί δεν υπάρχει φούρνος αλλά στο Α319 δεν είχαν φούρνο; Στην παλαιά ΟΑ που αρκετοί την κατηγορούσαν γιατί σου προσέφεραν ζεστό φαγητό; και δεν αναφέρομαι σε δρομολόγια της Ευρώπης, αναφέρομαι στο ίδιο δρομολόγιο γιατί και τότε συνέβαινε να αντικαθιστούν το ΑΤR72 με Β737.


Υ.Γ. Συμφωνώ ότι οι ανακοινώσεις συνεχώς ότι η ΟΑ είναι θυγατρική της MIG είναι αποκρουστικές. Ελπίζω να το καταλάβουν και να το κόψουν γρήγορα. Δεν ήθελα να αναφερθώ γιατί θεωρώ αφού έβαλαν τα λεπτά τους μπορούν να κάνουν διαφήμιση αλλά αυτό δείχνει και πόσο σέβονται την ΟΑ
 
Μου φαίνετε ότι πρέπει να συμμορφωθεί γρήγορα η ΟΑ γιατί δεν γίνεται να είναι το φαί τόσο χάλια σε μερικά δρομολόγια και σε αλλά (Λονδίνο) να νομίζεις πως θα σκάσεις από το φαί είτε αυτό είναι πρωινό είτε μεσημεριανό/βραδινό, και με ποιότητα. Έλεος δηλαδή. Αλλά καλό είναι να στέλνετε και τα παράπονα σας στην ΟΑ για αυτά τα θέματα, αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή.
 
Top