Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Απάντηση 1789

Διευκρινίζεται ότι η ημερομηνία Αναβάθμισης της Silver ή Gold βαθμίδας υπολογίζεται σύμφωνα με τα παρακάτω:
α) όταν τα μίλια Αναβάθμισης καταχωρηθούν αυτόματα από το σύστημα και με τα μίλια αυτά προκύψει αναβάθμιση, τότε υπολογίζεται σύμφωνα με την ημερομηνία της πτήσης ενώ,
β) όταν τα μίλια Αναβάθμισης καταχωρηθούν μέσω της online φόρμας «Αναδρομική καταχώρηση μιλίων», και με τα μίλια αυτά προκύψει αναβάθμιση, τότε υπολογίζεται σύμφωνα με την ημερομηνία καταχώρησης της πτήσης.

Ισχύει νομίζω για αυτό που λέει
Δλδ αν έχεις blue και συμπληρώνεις silver και αν έχεις silver για gold

Καλημέρα και καλή χρονιά. Η χρυσή κάρτα μου λήγει 3 Μάρτιο του 24. Οι πτήσεις που κάνω μεχρι Μάρτιο 23 να φανταστώ δε θα μετράνε για τη διατήρηση του status; Ρωτάω για να ξέρω να κλείσω light τα επόμενα εισιτήρια μέχρι Μάρτιο ή flex να πάρω κανένα μίλι παραπάνω.
Σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι τα μίλια δε θα υπολογιστούν στα 12.000 για την ανανέωση της χρυσής. Εκτός αν κάποιο bug του συστήματος σε αφήσει...
 
Κακογραμμένο μου φαίνεται.
Προφανώς εννοεί σύμφωνα με την καταχώρηση της ημερομηνίας της πτήσης.
Εμένα τουλάχιστον αυτό είχε γίνει μια φορά
Μια χαρά γραμμένο είναι.
Αν ίσχυε αυτό που έλεγες εσύ, τότε το α) θα ήταν ίδιο με το β) άρα δεν θα υπήρχε λόγος διαχωρισμού της περίπτωσης α) από την β)
 
Σημερινή, μακράν χειρότερη εμπειρία so far. Έχω κάνει χρήση κουπονιών για αναβάθμιση θέσης. Είναι σε waiting list μέχρι και τις 12 μεσάνυχτα, βλέποντας 5 διαθέσιμες θέσεις (για 3 αναβαθμίσεις). Και ξαφνικά με τρώνε στη γωνία και εξαφανίζονται 4 θέσεις. Λέω δε πειράζει. Πάμε αεροδρόμιο για luggage drop off, μείναμε γύρω στα 20 λεπτα στο γκισέ. Καθώς υπήρχε θέμα ή άγνοια από την υπάλληλο στο Ελσίνκι. Ξαφνικά ενώ έχουμε βάλει μόνοι μας τα luggage tags, έχουμε επιλέξει τις upfront, αν κατάλαβα ακύρωσε την confirmed part της κράτησης, και έμεινε η waitlisted. Μετά δεν μπορούσε να προκαλέσει χωρησει, ζήτησε βοήθεια από αλλού, ξαναπέρασε τα tags, επανεκτυπωσε boarding passes, και χωρίς να το πάρω χαμπάρι μας πήγε στην 22 row αντί για 5 upfront που είχα. Αυτό το καταλάβαμε πολύ αργά. Επίσης είδα εκ των υστέρων ότι είχαμε και lounge access Φινλανδία, άρα ειμασταν σε μια κατάσταση είσαι και δεν είσαι business.
Στο app δεν βλέπω πληροφορίες για τις βαλίτσες, υποθέτω γιατί έχω το παλιό boarding pass στο κινητό που ακόμα έχει την row 5. Το checkmytrip γράφει την πτήση που ολοκλήρωσα σαν unknown booking status. Δεν έχω ιδέα αν χρησιμοποιήθηκε το κουπόνι. Προς το παρών μετά από επικοινωνία με Α3 μου λένε πως όχι αλλά αν δω κάτι περιεργο τις έπομενες μερες να ξαναεπικοινωνησω.

Τώρα απορώ αν οι βαλίτσες θα έρθουν στην ανταπόκριση κανονικά ή αν κ εκεί υπάρχει κάποιο θέμα. Και φυσικά, δεν έχω ιδέα τι μίλια θα περαστούν :)

Ειλικρινά δεν έχω πετύχει περισσότερα λάθη στην ίδια πτήση. Δεν ξέρω αν σε κάποιο ευθύνεται η Α3, αλλά σαν επιβάτης θα προτιμούσα μια μέρα πριν να έχει κλείσει το θέμα της waitlist. Είτε θετικά είτε αρνητικά.

Ζήτησα τη χρήση κουπονιών σε επόμενη κράτηση, και είναι και πάλι σε λίστα αναμονής. Νομίζω μετά το upgrade challenge, δεν υπάρχει ποτέ άμεση επιβεβαίωση. Βέβαια μιλάμε πάντα για 3 άτομα και αν θυμάμαι παλιά άμεση επιβεβαίωση έδινε για Μαξ 2 θέσεις;
 
Γενικά το θέμα των upgrades έχει γίνει περίεργο.
Μίλια θα πάρεις όπως και να χει της κατηγορίας που πλήρωσες.
Το waiting list πρέπει να κλείνει όπως λες μια μέρα πριν για να ξέρεις και τι κάνεις με τις αποσκευές σου. Αν μετά προκύψουν διαθέσιμες θέσεις θα έπρεπε να αναβαθμίζει δωρεάν χωρίς κουπόνι η εταιρεία όπως κάνουν πολλές στο εξωτερικό
 
Γνωρίζω για τα μίλια ότι πάνε με τον αρχικό ναύλο, ο ενδοιασμούς μου είναι στο κλασσικό, τι θα κάνει το σύστημα. Μου έχει τύχει στο παρελθόν να μην περάστηκαν τα μίλια ακόμα κ ένα μήνα μετά, μετά από αναβάθμιση, και έπρεπε να κάνω manually την καταχώρηση.

Τίποτα που δε διορθώνεται φυσικά. Στα θετικά επίσης (και άσχετα με το miles, μινι offtopic) επαναφορά ζεστού γεύματος με επιλογή vegetarian k γαλοπούλας στην economy. Υποθέτω λόγω του ότι δεν μπορείς να επιλέξεις πλέον special meal type στην economy. Όπως την προ κοβιντ εποχη
 
Τελευταίως πιστώνονται τα μίλια όταν έχεις κάνει χρήση κουπονιού σε αντίθεση με το παρελθόν που έπρεπε να γίνει τηλεφωνικά
 
Να σας κάνω μια ερώτηση, αυτό το σας δίνουμε 1000 μίλια για κάθε 3 πτησεις που κάνετε ισχύει μόνο αν είναι κλεισμένη μαζί κ η επιστροφή; Αν η κράτηση του εισιτηρίου έγινε με μίλια ή έγινε χρήση κουπονιού για αναβάθμιση μετράνε αυτές οι πτήσεις;
 
Δε χρειάζεται να είναι με επιστροφή το ταξίδι.
Οι πτήσεις με εξαργύρωση δεν μετράνε αν και στους όρους δεν τις εξαιρούσε.
Μετράνε και οι πτήσεις με αναβάθμιση με κουπόνι
 
Όπως το βλέπω, μετράει κάθε πτήση, ακόμα πτήσεις LH op. by A3 σε εισιτήριο LH, εφόσον έχεις δηλώσει τον αριθμό Miles&Bonus. Εκτός βέβαια από τις πτήσεις με εξαργύρωση.

Δηλ. νομίζω ότι μετράει κάθε πτήση η οποία εμφανίζεται στον λογαριασμό σου με πίστωση μιλίων (και ναι, upgrade με κουπόνι μετράει, και φυσικά και oneways)
 
Να κανω κιεγώ μια ερώτηση βρε παιδιά. Σκεφτομουν να κλείσω aegean pass από skg προς ath αλλά μετά από μια γρήγορη έρευνα είδα ότι τα εισητήρια καποιες φορές με καμία έκπτωση που βγαίνει ανά διαστήματα ή μαζί με genairation και κοσμοτε βγαίνει ακριβότερο τελικά και δεσμεύω τα χρήματα μου. Μήπως κάτι μου διαφεύγει; Ποια είναι η άποψή σας;
 
Top