Πρόγραμμα Icarus

Αυτό δε θα είναι πολύ βολικό για αρκετούς, γιατί αν τα μίλια σου δεν επαρκούν για να πάρεις (έστω και oneway) εισιτήριο, θα σημαίνει ότι θα τα χάσεις...
 
Και δεν ειναι μονο αυτο...!Σκεψου οτι πολλοι θα σπευσουν να κλεισουν τα εισιτηρια τους τωρα που ειναι καλοκαιρι και πλεον η διαθεσιμοτητα θεσεων ειναι ουτως η αλλως περιορισμενη!
 
Το χειρότερο είναι ότι το υφιστάμενο πρόγραμμα των ΟΑ είναι πολύ γενναιόδωρο και έδινε φουλ μίλια ανεξαρτήτως ναύλου (εκτός των web specials) και ζητούσε συγκριτικά λιγότερα από όσα ζητούσαν οι άλλοι. Να υποθέσω ότι αυτά θα τα ξεχάσουμε σιγά-σιγά και από τον Οκτώβρη θα παίρνουμε 125 μίλια για μια πτήση της Γερμανίας, όταν μέχρι τώρα παίρναμε 1500...
 
Τα μίλια δε μεταφέρονται, τι θα γίνει όμως με τα silver/gold μέλη; Κι αυτά από την αρχή;
 
Ξερει κανεις αν μπορει καποιος να χρησιμοποιησει τα μιλια σε καποιον συνεργατη της Ολυμπιακης? Για παραδειγμα στην Avis...
Γινεται επισης να κλεισει εισητηριο με τα μιλια για καποιον αλλο? (π.χ. συγγενη πρωτου βαθμου )
Γνωριζω ατομι με 25.000+ μιλια τα οποια λογικα θα τα χασει αφου ο ιδιος δεν προτιθεται μεσα στο καλοκαιρι να κανει καποιο ταξιδι...

Edit

11. Award tickets can be issued to any member of the cardholder's immediate family (spouse, child) or to any other person whom the member indicates.

διαβασα αυτο στους ορους του προγραμματος.. θα τους παρω βεβαια κ τηλ να το τσεκαρω...
 
Βεβαια μπορεις να τα δωσεις σε οποιον θες!
 
Μια ακομα ερωτηση για οσους εχουν χρησιμοποιησει το FFP "Icarus"
Τι ειδους ναυλος πρεπει να ειναι διαθεσιμος για να μπορει καποιος να χρησιμοποιησει τα μιλια του ςστε να κλεισει την εισητηριο? Μπορει καποιος να κλεισει μονο αν υπαρχει διαθεσιμοτητα ναυλων economy restricted ή μπορει και σε καποιον ακριβοτερο ναυλο? \
Tελος οι φοροι που πληρωνει καποιος ειναι αυτοι που αναφερονται στο site ως "Fees & Taxes" (και στην περιπτωση ενος εισητιριου ATH-IST r/t μου βγαινουν 118 ευρω!!!!)
Ξερω θα μπορουσα να παρω τηλ το αρμοδιο τμημα της Ολυμπιακης αλλα αυτη τη περιοδο βρισκομαι Νεα Υορκη και λογω διαφορας ωρας δεν μου ειναι ευκολο...
Οποιος λοιπον εχει χρησιμοποιησει στο παρελθον τα μιλια απο το FFP "Icarus" για την εκδωση εισητηριου ας με διαφωτισει και μενα!!
Ευχαριστω πολυ!!
 
Για την πρώτη σου ερώτηση δεν γνωρίζω να σου πω τι κατηγορία ναύλου απαιτείται. Απο όσο ξέρω μόνο, είναι περιορισμένος ο αριθμός θέσεων για έκδοση award ticket σε κάθε πτήση. Ο NFEEE θα μπορεί να σε διαφωτίσει περισσότερο.

Σχετικά με τους φόρους να σου πω απο προσωπική εμπειρία δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς που γράφουν στη σελίδα. Το Πάσχα one way ticket LHR-ATH-KVA στη σελίδα έδινε φόρους £100 δηλαδή περίπου 115 ευρώ ενώ κανονικά πλήρωσα €56.47.
 
Τα award εισιτήρια του Icarus ΔΕΝ περιλαμβάνουν επίναυλο. Γι' αυτό το λόγο είναι που το ποσό των φόρων είναι χαμηλότερο.


Για την ιστορία, να αναφέρω ότι εταιρείες όπως η BA και η LH επιβάλλουν επίναυλο και στα award εισιτήρια.
 
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση aakunz. Μου είχαν στείλει σε email τα στοιχεία της κράτησης και την αναλυτική κατανομή των φόρων απλά δεν βγάζω άκρη τι είναι τι και ποιοι φόροι δεν ισχύουν για award tickets. :great:
 
Top